Afyon Haber

ENGELSİZ GASTRONOMİ MUTFAĞI VE TERAPİ MERKEZİ´NİN İHALESİ TAMAM

ENGELSZ GASTRONOM MUTFAI VE TERAP MERKEZ’NN HALES TAMAM

           Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek’in talimatlaryla sosyal gastronomi alannda engelli bireylerimize yönelik Türkiye’de bir ilk olan Engelsiz Gastronomi Mutfa ve Terapi Merkezi’nin ihalesini yaptk.

         Sosyal lGastronomi alannda hazrlanan “Engelsiz Gastronomi Mutfa ve Terapi Merkezi Zafer Kalknma Ajansnn ardndan Sanayi ve Teknoloji Bakanl tarafndan 2.4 Milyon TL bütçesi ile onaylanmt.

Projenin tamamlanmasyla birlikte ehrimizde bulunan dezavantajl gruplarn (otizmliler, ortopedik engelliler, down sendromlular vb.) eitim ve istihdam salanacak.

“ENGELL VATANDALARIMIZIN STHDAMI SALANACAK”

     Engelli vatandalarmza bu mutfakta, engel durumlarna uygun olarak, açlk, garsonluk gibi hizmet sektöründe istihdam edilmelerini salayacak eitimler verilecek. Bu eitimler, Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm Fakültesi bünyesindeki Gastronomi Bölümü ve l Milli Eitim Müdürlüü’ne bal Özel Eitim ube Müdürlüü’nce görevlendirilen uzmanlarla birlikte Profesyonel Açlar Derneinden efler tarafndan verilecek. Ayrca, binann hemen yannda bulunan park alan engelli parkna çevrilecek, engelli vatandalarmzn merkezin hemen yannda bulunan bu parkta rehabilite olmalar salanacak.

BELEDYE TARHNDE DESTEKLENEN EN BÜYÜK BÜTÇEL PROJE

     Projenin hazrlanmasnda, takibinde ve kabulünde emei geçen herkese teekkür eden Bakan Zeybek, hayrl olmasn diledi. Bu projenin Belediye tarihinde desteklenen en yüksek bütçeli proje olduuna dikkat çeken Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek, bu merkezle birlikte engelli vatandalarmz topluma kazandrarak farkndalk oluturmay hedeflediklerini ifade etti. Engelli vatandalarmza engelsiz bir merkez sunarak ayn zamanda istihdamnn salanacan bildiren Zeybek Bakan; “Engelli vatandalarmzn birlikte zaman geçirip sosyalleebilecei bu mekanda ayn zamanda engel durumlarna uygun olarak eitimler alp becerini arttrabilecekleri bir çalmay hayata geçireceiz” dedi.

ÇÖLYAK HASTASI VATANDALARIMIZA ÖZEL ÜRÜNLER ÜRETLECEK

      4 bin engelli vatandan bu merkezden yararlanacan öngördüklerini ifade eden Bakanmz “Proje tamamlandnda oluturulacak gastroterapi merkezinde görme engelli vatandalarmz için kabartmal alfabeyle oluturulmu menüler, yine konuma engelli vatandalarmzn siparilerinin alabilmeleri için iaret dili eitimleri verilecek.  Merkez içerisinde oluturulacak engelsiz kafede sunulmak üzere özellikle çölyak hastas vatandalarmz için glutensiz pasta, ekmek vb. gibi ürünler üretilerek ehrimizde yaayan toplamda 350 çölyak hastas vatandamzn faydalanmas salanacak. Zeybek Bakan bunlara ek olarak görme engelli vatandalar için Gastronomi ehri Afyonkarahisar’n yöresel yemeklerini tantan bin adet Braille alfabesiyle yazlm el kitapç bastrarak, tüm Türkiye’deki görme engelli vatandalara ulatracaklarn söyledi.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu