Afyon Haber

TARİHİ BÜYÜLEYEN EVLER YENİDEN CANLANIYOR

TARH BÜYÜLEYEN EVLER YENDEN CANLANIYOR

BAKANIMIZ ZEYBEK SOKAK SALIKLATIRMA ÇALIMALARINI NCELED

         Afyonkarahisar’n tarihi yaplarn gün yüzüne çkarmay sürdüren Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek’in talimatlar ile ‘Afyon Evleri’ yeniden turizme kazandrlyor. Bu kapsamda kentsel sit alannda bulunan Ulu Cami ve çevresinde ‘tarihi dokuya uygun olarak’ balatlan sokak salklatrma (restorasyon) ve cephe iyiletirme çalmalar tüm hz ile sürüyor. Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek; AK Parti Milletvekilimiz brahim Yurdunuseven ile birlikte Afyonkarahisar’n esiz güzelliine güzellik katacak salklatrma çalmalarn yerinde inceledi. Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek, restorasyonlar ile bambaka bir görünüme kavuacak olan tarihi evlerde devam eden çalmalar hakknda yetkililerden bilgi ald.

          Geleneksel Türk mimarisinin en güzel örnekleri ile kale eteklerini süsleyen Afyonkarahisar’n ilk yerleim yerlerinden biri olan yaplara yaplan inceleme gezisine; Bakan Yardmclarmz Süleyman Karaku ve Murat Öner de elik etti.

200’E YAKIN TARH ‘AFYON EV’ TURZME KAZANDIRILIYOR

         Belediyemiz, bu çalma ile sadece fiziki mekân deil sosyo kültürel yapy da içine alan bütüncül koruma anlay kapsamnda çekim noktalar ve cazibe merkezleri oluturmay hedefliyor. Yaklak iki ylda bitirilmesi hedeflenen Sokak Salklatrma Uygulamalar;  Bedesten Kavandan balayarak Ulu Cami önü ve çevresini de içine alan toplam 116 binay kapsamaktadr. Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek’in seçim vaatleri arasnda yer alan ve yatrm bedeli 12 MLYON TL olan ‘Sokak Salklatrma Projesi’ tamamlandnda bölge yeni bir çehre kazanm olacak.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu