Afyon Haber

Kybele heykeli, Afyonkarahisar’ın simgelerinden biri olacak – Afyon Haber

25 Aralık 2020 – 21:50 – Güncelleme: 25 Aralık 2020 – 21:54

Afyonkarahisar’ın sembollerinden biri olacak olan yeni müzenin kalan inşaat işi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ihaleye çıktı. AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, milletvekilleri Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven’in girişimleri ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile yapmış oldukları görüşmelerin ardından Afyonkarahisar yeni müze teşhir tanzimi ve çevre düzenleme ihalesi tamamlandı. 

“Son teknolojiyle donatılacak”

Afyonkarahisar’da Termal Turizm Bölgesi içerisinde kendisine özgü mimarisiyle global nitelikteki müzelerde aranan gerekli bütün üniteleri içerisinde bulunduran yeni müze inşaatı, tamamlandığında devamlı ziyaret edilebilecek ve Türkiye’de öncelikle en son teknoloji ile donatılacak. 

İhalesi tamamlandı
25 000 metrekare inşaat alanına sahip müze tamamlandığında 3 katlı olacak ve 5 bloktan oluşacak. Toplam da 55 bin 198 metrekare alan üzerine kurulacak olan müze daha önceki yıpranmalar dolayısı ile da bir bütün olarak ele alınacak. Afyonkarahisar yeni müze teşhir tanzimi ve çevre düzenlemesi işinin tamamlanabilmesi için proje kapsamında yapılacak imalatlarla ilgili yeniden ihaleye çıkıldı. İnşaat imalatları, çevre düzenlemesi, çevre düzenleme yol ve köprü, teşhir tanzim, mekanik tesisat, elektrik tesisat ve interaktif uygulamalar yapılacak.
  
“Kybele heykeli de bu müzede sergilenecek ve şehrimizin simgelerinden biri olacak”
“Daha önce inşa halindeki müze projesi için milletvekillerimiz Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven’in girişimler ile ödenek tahsis edilmişti” diyen Başkan Uluçay açıklamasında şu ifadelere yer verdi; Milletvekillerimize girişimleri dolayısı ile ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 15 Aralık 2020 tarihinde ihale edilen müzemizin kalan kısmı inşallah böylece tamamlanmış olacaktır. Yeni Müze Kompleksinin tamamlanmasıyla ülkemizin en fazla tarihi eser barındıran ilk 5 müzesinden bir tanesi olan mevcut Arkeoloji Müzesi’ndeki fiziki şartların yetersizliği yüzünden sergilenemeyen eserler sergilenerek ilimizin kültürel değerlerine katkıda bulunacaktır. Müzenin tamamlanması ile beraber şu an için İstanbul’a getirilen, tarih öncesi dönemlerde bolluğun ve bereketin sembolü olduğuna inanılan Kybele heykeli de, yaklaşık 60 yıl sonra doğduğu topraklara geri dönecek ve bu müzede sergilenecektir. Bu müze şehrimize büyük katkılar sağlayacak ve değim yerindeyse şehrimizin simgelerinden biri olacaktır.21:51 25.12.2020


Afyon Kent Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu