Eğitim

AKÜ ev sahipliğinde gastronomi çalıştayı düzenlenecek – Eğitim

11-12 Aralık 2020 tarihinde çevrim içi olarak düzenlenecek olan 1. Uluslararası Afyonkarahisar Gastronomi Çalıştayı bu alanda ilk olma özelliğini de taşıyacak.

Çalıştayla ilgili bilgi veren AKÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Sağbaş, Afyonkarahisar’ın UNESCO Yaratıcı Şehirleri Ağı’na gastronomi alanında dahil olmasının şehrin yüzyıllardır süregelen köklü yemek kültürünün dünya genelinde tescil edilmesi manasına geldiğini belirtti. Sağbaş, “Bu ağa dahil olan Türkiye’nin 3 kentinden bir tanesi olan Afyonkarahisar’da çeyrek asırlık eğitim öğretim deneyimiyle köklü bir eğitim kurumu olan Afyon Kocatepe Üniversitesi, düzenleyeceği global çalıştay ile bilimsel bir perspektif sunmaya hedeflemektedir” dedi. Sağbaş, “Afyonkarahisar’ın yaratıcı şehirler ağına dahil olması ile beraber gastronomi alanındaki çalışmaların, etkinliklerin ve girişimlerin sayısı günden güne artış göstermeye başlamıştır. Bu etkinliklerden bir tanesi de Afyonkarahisar için ilk olacak olan global gastronomi çalıştayıdır. Çalıştay Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm Fakültesi ev sahipliğinde düzenlenecek olmakla beraber akademisyen, sektör temsilcisi ve şehir yöneticilerinden oluşan işinde uzman katılımcıları bir araya getirecektir” ifadelerini kullandı.

Çin, İtalya ve İsveç’ten katılım

Protokol konuşmalarıyla başlayacak olan çalıştayda Afyonkarahisar, Yaratıcı Şehirler Ağı, Yerel Mutfağın Sürdürülebilirliği, Gastronomi Turizminde Güncel Konular, Gastronomi Festivalleri, Türkiye’de ve Dünya’daki Gastronomi Şehirlerinde örnek uygulamalar gibi pek çok konu katılımcılar tarafından ele alınacak. Farklı kurum ve kuruluşlardan kırk katılımcının yer alacağı çalıştayda Macao/Çin, Ostersund/İsveç ile Alba ve Bergamo/İtalya’dan 4 farklı şehrin gastronomi temsilcisi bilgi paylaşımında bulunacağı gibi Türkiye’deki diğer gastronomi şehirleri Gaziantep ve Hatay şehirlerinden temsilciler de katılım sağlayacak. 1. Uluslararası Afyonkarahisar Gastronomi Çalıştayı 11-12 Aralık 2020 tarihinde çevrim içi olarak gerçekleştirilecek. Detaylı bilgi afyongastronomicalistayi.Aku.Edu.Tr adresinden alınabilecek.


Eğitim Haberleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu