Afyon Haber

AFYONKARAHİSAR 3. KİTAP FUARI AÇILDI

AFYONKARAHSAR 3. KTAP FUARI AÇILDI

           Afyonkarahisar Belediyemiz ve Valiliimizin himayelerinde 24 Eylül-3 Ekim tarihleri arasnda “Tarihin dokusunda kitabn kokusunda” sloganyla 3’üncüsü düzenlenen Afyonkarahisar Kitap Fuar, Afyon Motor Sporlar Merkezi’nde, 100’ yakn ulusal yazar, 50 Afyonlu yazar, çok sayda yazarn söylei ve imza etkinliklerinin yaplaca zengin bir içerik ile kitapseverlerin ziyaretine açld.

          Afyon Motor Sporlar Merkezi’nde Sayg duruu ve stiklal Mar’nn okunmasyla balayan programda müzik dinletisiyle devam etti.

Açlta, bir konuma yapan AS Fuarclk Koordinatörü Mehmet Abdioullar, desteklerinden dolay Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek, Valimiz Gökmen Çiçek ve tüm kamu kurumlarna teekkür etti. Afyonkarahisar Milletvekilimiz brahim Yurdunuseven ise organizasyonun düzenlenmesinde emei geçen herkese teekkür etti.

“KONU ETMSE AKAN SULAR DURUR”

         Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek ise “Konu eitim olunca akan sular durur” dedi. Afyonkarahisar Belediyesi olarak kitap fuarna destek vermekten büyük mutluluk duyduklarn söyleyen Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek, “Belediye olarak eitime nasl katk verebilir, ilimizin eitim düzeyini nasl artrabilirizin gayreti içindeyiz. Her zaman here koulda eitim hususunda yaplan çalmalara destek veriyoruz. Kitap Fuarnn düzenlenmesi konusunda yaplan istiarelerde belediye olarak destek vermeyi arkadalarmza beyan ettik. Valimiz Gökmen Çiçek öncülüünde bu fuar gerçekletiriyoruz. yi ki kitapseverler ile yazarlar bu güzel ortamda buluturduk. Emei geçenleri tebrik ediyorum. Dinimizde ilk emir “Oku”dur. “Hiç bilenler ile bilmeyenler bir olur mu?” hükmü gerei, “lim Müslümann yitik maldr nerde bulursa almak zorundadr” düsturlar gerei hareket ediyoruz. Bizler bir aracyz. Eitim alan yavrularmzn daha güzel yetimesi için bize düen görev ne ise onu yapmaya çalyoruz” dedi.

“ÖRENCLERE BURS BU YILDA DEVAM EDECEK”

        Afyonkarahisar Belediyesi’nin eitime yönelik çalmalarn da anlatan Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek, “Bu kapsamda farkl çalmalarda hayata geçiriyoruz. Onlardan biri de burs destei. Her yl ihtiyaç sahibi örencilerimize burs salyoruz. lkokul ve ortaokul düzeyindeki örencilere burs destei salarken üniversite örencilerimiz içinde yeni bir uygulamamz olan ‘Kale Kart’ uygulamasn balattk. kametini ehrimize tayan üniversite örencilerimize ulamda %10 sosyal tesislerde  %20 hanmlar lokalinde %20 indirim yaptk. Afyonkarahisar 737 bin nüfuslu bir il. Erenler üniversite örencilerimizin youn olarak konaklad bir yer. Burada bulunan örenci says 20 binin üzerinde. ller bankasndan gelen ödenek ile hem Örencilerimize hem de ehrimize hizmet edeceiz. Bata sayn valimiz olmak üzere emei geçenlere teekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“KÜLTÜREL ANLAMDA SIÇRAMA YAPMAK ZORUNDAYIZ”

      Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek 3. Kitap Fuarnn açlnda yapt konumada, ehrimizin binlerce yllk tarihi olduunu ve üzerinde çok büyük medeniyetlerin kurulduu bir ehir olduunu söyledi. Hitit, Frig, Roma, Selçuklu, Osmanl ve Cumhuriyet’in ilk yllarndan itibaren Afyonkarahisar’n çok büyük eserler barndrdn dile getiren Valimiz Gökmen Çiçek, öyle konutu: “Bu ehir son 10 yldr büyük bir sçrama yapt. Hem turizmde hem ekonomi ve ticari hayatnda güzel iler yaplyor. Hz aldk gidiyoruz. Ama bu hzmz beeri insan kaynaklarmzla da kalkndrmalyz. Bizim kültürel anlamda da mutlaka sçrama yapmak zorundayz.”

STANDLARI TEK TEK ZYARET ETTLER

      Vali Gökmen Çiçek, Afyonkarahisar’daki kitap okuma orann dünya ve Avrupa ülkeleriyle kyaslayarak okumann önemine dikkat çekti. Afyonkarahisar’dan çok ünlü yazarlar, mütefekkirler ve sanatkarlar çkmasn çok arzu ettiini anmsatan Afyonkarahisar Valimiz Gökmen Çiçek “Son zamanlarda gösümüzü kabartan baarlarla da karlayoruz. Teknofest ile TÜBTAK’ta örencilerimiz büyük baar ve madalyalar elde etti. Ekiplerimizi tebrik ediyorum. Bizim genç kalemleri de ortaya çkarmamz lazm. Bu anlamda bu kitap fuarnn da çok anlaml olduunu düünüyorum. Baz ehirler, sinema ve tiyatro festivalleri ile anlyor. Afyonkarahisar’da varsn kitap fuaryla anlsn. Oraya doru da hzla gidiyoruz.” dedi.Konumalarn ardndan il protokolü, stantlar inceledi.110 stantta 200 yaynevinin yer ald fuar alannda incelemelerde bulunan Vali Gökmen Çiçek ve protokol üyeleri, stantlar tek tek dolaarak fuarn gidiat hakknda bilgiler ald.3. Kitap Fuar 3 Ekim tarihine kadar her gün 09:00-20:00 saatleri arasnda ziyaretçilere açk olacak. Fuar kapsamnda 25-26 Eylül ile 2-3 Ekim tarihlerinde Frigya’ya 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 saatlerinde ücretsiz gezi düzenlenecek.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu