Afyon Haber

ENTEGRE KATI ATIK BERTARAF TESİSİ´NDE SONA GELİNDİ

ENTEGRE KATI ATIK BERTARAF TESS’NDE SONA GELND

       Afyonkarahisar li Çevre Hizmetleri Birlii tarafndan ihalesi yaplan ve  2019 yl banda sözlemesi imzalanan Entegre Kat Atk Bertaraf Tesisi çalmalarnda sona gelindi.

                   Afyonkarahisar’da bulunan köy, kasaba, ilçe belediyeler olmak üzere tüm il genelinin kat atklarnn bertaraf ve geri kazanmnn saland tesise, sfr atk anlayna uygun olarak çalmak adna yeni yatrmlar yapld. Geçirimsiz lot alanlarna gömülerek bertaraf edilen atk miktarnn azaltlmas, bu atklarn ekonomiye geri kazandrlmas ve çöpten elektrik üretiminin daha verimli yaplabilmesi amacyla yeni yaplan Biyometanizasyon Tesisi ve Atktan Türetilmi Yakt Tesisleri ile tesis hem ülke ekonomisine daha fazla katk salayacak hem de çevremizin korunmas adna sürdürülebilir çözümler getirecek. 

                   Toplam maliyeti 100 Milyon liray bulan ve kat atk sorununa Entegre bir çözüm olan tesis sayesinde il genelinden toplanan atklarn %80’ine yakn artk geri dönüecek. Önceden toprak altna gömülerek bertaraf edilen atklar ekonomiye geri kazandrlacak. Pet,plastik, metal, cam gibi malzemelerin ayrtrlarak geri kazandrld tesiste Biyometanizasyon Tesisi ile organik atklar ayrtrlarak verimli bir ekilde elektrik üretimi salanacak.

        Tesisin üretecei elektrik miktar yllk 25.000 hanenin elektrik tüketimini karlayabilecek güçtedir. Atklar içerisinde sl deeri yüksek olan atklar son teknoloji makinelerle ayrtrlarak yakt haline dönütürülecek ve çimento fabrikalar gibi benzer fabrikalara alternatif yakt olarak gönderilecek. Böylelikle çöpler gömülmek yerine elektrik ve s enerjisine dönütürülmü olacak. Çevresel etkilerinin yan sra yaklak olarak 200 vatandaa i kaps da olacak olan tesis istihdam adna da önemli bir proje oluunu söyleyen Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek, Ülkemizde uygulanmaya balayan Sfr Atk Projesi anlayna uygun olarak tasarlanan tesis hem projesi hem de uygulanabilirlii açsndan örnek bir proje olduunu söyleyerek  Afyonkarahisar’a ve ülkemize hayrl olmasn temennni etti. 

                   Entregre Kat Atk Bertaraf Tesisi’nin tantm amacyla yaplan infografik çalmasn aadaki linke tklayarak izleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu