Afyon Haber

ZİMEM GELENEĞİ DEVAM EDİYOR

        Belediye Bakan Mehmet Zeybek’in geçtiimiz yl Ramazan Ay’nn banda yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgn dolaysyla maddi açdan zor durumda olan vatandalara yönelik “Zimem Defteri” uygulamas çarsna hayrseverlerin destei devam ediyor.

ZMEM GELENE DEVAM EDYOR

HAYIRSEVELERMZE GÖNÜLDEN TEEKKÜR EDERZ

        Afyonkarahisar Belediyesi’nin öncülüünde, hayrsever iadamlarmzn destei ile alan elin veren eli bilmedii, yardmlamann zarif usûlü olan ZMEM DEFTER uygulamas devam ediyor. Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek’in Ramazan Ay’nn banda yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgn dolaysyla zor durumda olan vatandalarmza yönelik Zimem Defteri uygulamas çars hayrseverlerimizden büyük destek gördü.

BAKAN ZEYBEK BZZAT KATILIYOR

       Osmanl Döneminde varlkl kiilerin içinde yazl olan tüm borçlar ödeyerek zimem defterlerini satn alma uygulamas, Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek’in giriimleriyle; ehrimizdeki hayrseverlerin teveccühüyle devam ediyor. Bakanmz Zeybek’in bizzat katld uygulamada mahalle bakkallarndaki zimem (veresiye) defterleri satn alnarak ihtiyaç sahibi ailelere destek olunuyor.  

      Bakan Yardmcmz Süleyman Karaku ve mahalle muhtarlar ile birlikte gerçekleen ziyaretlerde vatandalarmza ait defterlerdeki kaytl borçlar hesaplanarak Bakanmz Mehmet Zeybek tarafndan bizzat ödeniyor. Böylelikle hem Osmanl gelenei olan Zimem Defteri uygulamas hayata geçiyor, hem de vatandalarmzn esnafa olan borçlar kapanyor. Covid-19 salgn dolaysyla Türkiye ve Afyonkarahisar’n zor günlerden geçtiini belirten Bakanmz Zeybek, birlik ve beraberliin önemine dikkat çekerek hayrsever vatandalarmza teekkür etti.

HAYIRSEVERLERMZE GÖNÜLDEN TEEKKÜR EDERZ

         Covid-19 dolaysyla maddi durumu iyi olmayan vatandalarmzn ihtiyaçlarn karlamak ve farkndalk oluturmak için bir sosyal sorumluluu yerine getirdiklerini söyleyen Bakanmz Zeybek, konumasn öyle sürdürdü; “Halk arasnda veresiye defteri olarak da bilinen bakkal, market ve esnaflardaki ‘Zimem Defteri’nin ödenmesini hayrseverlerimizle birlikte geçtiimiz Ramazan aynda hayata geçirmitik. Ramazan Ay’nn banda hayrsever i adamlarmza çarda bulunmutuk. Bakkal, kasap ve manav gibi esnaflardan alveri yaparak, borcu bulunan hemerilerimizin veresiyelerini ödemelerini rica etmitik. Sa olsun Afyonkarahisarl hayrseverlerimiz bu çarmza büyük ilgi gösterdi. Buradaki asl amacmz kardelik duygularmz pekitirmek. Yardm yapacak olan hayrseverin, yardm yapt hemehrimizi tanmadan onun borcunu küçük esnafmza ödemesiydi. lk etapta inallah bunu baardk.”

SA ELN VERDN SOL EL GÖRMÜYOR

        Buradaki hedeflerinin hem hayrseverlerin hayrnn yerini bulmas, hem esnaf kardeimizin bu süreçte ayakta kalmas, hem de ihtiyaç sahibi ve çalamayacak durumda olan hemehrilerimizin de veresiye borçlarnn ödenmesini salamak olduunu vurgulayan Zeybek, bu uygulamann büyük bir ihtiyac karlamakla birlikte, ecdadn miras brakt adalet ve hakkaniyeti, gelecek nesillere aktarabilme noktasnda da önemli bir adm olduunu söyledi.  Bakanmz Zeybek, “Uygulamay özel klan noktalardan biri de ‘Sa elin verdiini sol el görmeyecek’ hadisine sadakatle, borçlu ile borcu ödeyen kiinin birbirlerini görmemeleri, bilmemeleri oldu. Amacmz günümüzde bu güzel gelenein devamllna katk sunarak, var olan ihtiyacn fark edilmesini salamak, Uygulamamz bizleri gururlandrmann ötesinde, yardmlama ruhunun yaatlmas bakmndan umudumuzu güçlendirdi. Hayra vesile olan hayr ileyen gibidir düsturuyla hareket ediyoruz. Bu vesileyle çarmza kulak vererek destek olan tüm hayrseverlerimize teekkür ediyorum” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu