Türkiye

Vize işlemleri Vize Merkezi İle Çok Daha Konforlu

Vize işlemleri, bir kişinin bir ülkeye giriş veya çıkış yapması için geçmesi gereken adımlardır. Bu adımlar, her ülkenin göçmenlik departmanı tarafından belirlenir. Vize işlemleri uzun ve zaman alıcı bir süreç olabilir. Örneğin, ABD konsolosluğunun bir başvuru sahibine vize vermesi altı ila sekiz hafta sürebilir ve bu, başvurunun sonuçlanması için geçen süreyi içermez. Vize gerektiren bir ülkeye seyahat etmeyi planlıyorsanız, prosedürlerin neler olduğunu ve hangi belgelere ihtiyacınız olacağını bilmek önemlidir.

Vize başvuru prosedürleri ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, Çin’de pasaportunuzu ve başvuru formunuzu en yakın Çin büyükelçiliğine göndermeniz gerekir. Ülke vizeleri için iki şekilde başvurulabilir: fiziksel olarak bir konsoloslukta veya bir elçilik web sitesi aracılığıyla çevrimiçi olarak. Online başvuru yapıyorsanız, pasaportunuz ve başvuru formunuz ile oturma izniniz veya başka bir ülkeden vize damgası gibi diğer bazı belgelere ihtiyacınız olacaktır.

Bazı ülkeler diğerlerinden daha rahat vize prosedürlerine sahiptir. Bunun nedeni, göçmenlik yasalarının daha az katı olması veya vatandaşlarının yabancıları daha fazla karşılaması olabilir. Örneğin ABD’ye turist olarak veya iş amacıyla geliyorsanız vizeye ihtiyacınız olacaktır. ABD’de altı aydan daha uzun süre okumak istiyorsanız, öğrenci vizesine ihtiyacınız olacak. ABD’de geçici olarak çalışmak istiyorsanız ayrıca bir O-1 Vizesine (Olağanüstü yeteneğe sahip kişiler için) ihtiyacınız olacaktır.

Vize işlemleri, bir ülkenin yabancı vatandaşların girişini kontrol etmesine izin veren seyahat belgeleridir. Belirli bir ülkenin vize prosedürleri, göçmenlik politikalarına, başvurulan vize türüne ve başvuranın uyruğuna bağlıdır.

E-Vize nedir?

E-vize, bir ülkenin büyükelçiliği veya konsolosluğu tarafından fiziksel vize yerine verilen elektronik seyahat iznidir. Ülke vizeleri ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Gideceğiniz ülkede yapmak istediğiniz seyahat türüne bağlı olarak başvurabileceğiniz birçok farklı vize türü vardır. İlk adım, seyahatiniz için ne tür bir vizeye ihtiyacınız olduğunu bulmaktır. Bu, hedef ülkenizde yapmak istediğiniz seyahat türüne bağlı olacaktır. Bazı ülkeler turist vizesi gerektirir, bu da bir seferde 90 güne kadar kalmanıza izin verileceği anlamına gelirken, diğer ülkeler hedef ülkede daha uzun süre kalmanıza izin veren bir iş veya çalışma vizesi gerektirebilir.

Ülke vizeleri, devlet tarafından verildiği için normal turist veya iş vizelerinden farklıdır. Kişi, başka bir vize almadıkça ülkeyi terk edip tekrar giriş yapamayacaktır. Başka bir ülkede tatile gitmek veya ailenizi ziyaret etmek istiyorsanız, normal bir turist veya iş vizesine başvurmalısınız. Çoğu ülke pasaport ve geçerli bir vize talep ederken, bazılarında hiç gerek yoktur. Vize gerektirmeyen ülkeler arasında Japonya, Güney Kore, Butan, İzlanda ve Nepal sayılabilir.

Vize türleri şunları içerir:

Turist Vizesi: Bir ülkeyi yalnızca turizm amacıyla geçici olarak ziyaret eden ve orada kalan kişilere verilir. Turist vizesi, ülkede 90 güne kadar kalmanıza ve ülke çapında özgürce seyahat etmenize izin verir.

Transit Vize: Bir ülkeden transit geçiş yapan veya bir ülkede geçici olarak kalan, ancak ikamet statüsü kazanacak kadar uzun süre kalmayı düşünmeyen (yani, 6 aydan az) kişilere verilir. Bir ülkeden bir ülkeye doğrudan geçiş yapanlara uygulanan vizelerdir.

 Öğrenci Vizesi: Veren ülkede bulunan bir eğitim kurumunda okuyan veya yurtdışında okuyan ve verene geri dönmeyi planlayan öğrencilere verilir. Öğrenci vizesi, akredite bir kurumda eğitim görmenizi ve orada geçici olarak yaşamanızı sağlar.

İş vizesi: Ülkede daha uzun süre kalmanıza ve orada çalışan veya serbest çalışan olarak çalışmanıza izin verir. Çalışmak amacıyla başka bir ülkeye gitmek amacıyla o ülke tarafından verilen vizelerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu