Afyon Haber

UNESCO TÜRKİYE MİLLİ KOMİTESİ AFYONKARAHİSAR’DA

UNESCO TÜRKYE MLL KOMTES AFYONKARAHSAR’DA

         Kadim ehir Afyonkarahisar’mz GastroAfyon markas ile adndan söz ettirmeye, yeni projelerde yer almaya ve üretmeye devam ediyor. Türkiye- Moldova Geleneksel Mutfak Kültürü Projesi kapsamnda ehrimize gelen UNESCO Türkiye Milli Komitesi üyeleri ve Moldova heyeti Afyonkarahisar’a geldi.

         Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek ve Valimiz Gökmen Çiçek’in ev sahipliinde ehrimizde arladmz konuklar, yöresel lezzetlerimizin yan sra tarihi ve kültürel yönlerimizi de tanyor.  

      UNESCO Türkiye Milli Komitesi üyelerini çtann her geçen gün daha da yukarya tand Afyonkarahisar’da arlamaktan büyük mutluluk duyduklarn söyleyen Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek, ilimizin yöresel lezzetleri hakknda bilgi verdi.  Gastronomi alannda yaplan çalmalara da dikkat çeken Zeybek Bakan; UNESCO tarafndan “Yaratc ehirler A”na dâhil edilen Afyonkarahisar’n mutfaktaki kültürel birikimi, tarihsel bilgilerle Gastronomi Kona’nda gelecek kuaklara aktarldn söyledi.

            14-17 Ekim tarihleri arasnda düzenlenecek Gastro Afyon Turizm ve Lezzet Festivali’ hakknda da bilgi veren Zeybek Bakan; ehrimizin ve lezzetlerimizin dünya mutfanda tantm açsndan festivalin büyük önem arz ettiini söyledi.

         ehrimizdeki gda sektöründe olan iletmelerimizin gastronomi alannda aldmz bu unvan üretimlerine de yanstmalar, marka deerlerini ön plana çkarmalar için çaba sarf ettiklerini ifade eden Zeybek Bakan; “Kadim bir kültüre sahip olan Afyonkarahisar; mutfak kültürü, yüzyllardr kulland mutfak araç gereçleri ve yöresel tariflerinin korunarak nesilden nesile aktarm açsndan oldukça zengin bir kent. Biz de bu zenginliimizi tantmak, ehrimizin marka deerinin farkndaln artrmak için var gücümüzle çalmalarmz sürdürüyoruz. Afyonkarahisar’n marka deerlerini ön plana çkararak ehrimizi mermerde, turizmde, spor turizminde olduu gibi gastronomi alannda da hak ettii yere getireceiz.” dedi.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu