Eğitim

Tüm İllere , Bakanlık genelge gönderdi !! – EĞİTİM

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bakanlar ve ilgili kurumların katılımı ile gerçekleştirmiş olan koronavirüs toplantısının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından “koronavirüs tedbirleri”ni içeren 11 maddelik genelge hazırlandı.

 

Koronavirüse karşı ülkenin tüm kurumlarıyla etkin ve koruyucu tedbirlerin alındığı belirtilen genelgede, hastalıkla mücadele noktasında kişisel önlemlerin beraberinde yerel yönetimler tarafından da birtakım önlemlerin alınması ve kararlılıkla hayata geçirilmesi gerekli olduğu vurgulandı.

 

81 il valiliğine genelgeye göre, yerel yönetimlerin sorumluluk alanındaki tüm toplu taşıma araçları, durakları ve istasyonlarının Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından belirlenen şekilde, sık periyotlarla temizlenecek ve dezenfekte edilecek.

 

Halkın toplu olarak bulunduğu alanlar (cadde, sokak, meydan, bulvar, pazar yeri) Bilim Kurulu tarafından belirlenen şekilde, sık periyotlarla temizlenecek ve dezenfekte edilecek.

 

İnsan sirkülasyonunun yoğun olduğu yerler ve binalarda (hizmet binaları, metro ve otobüs durakları) ile toplu taşıma araçlarında toplumun kolayca erişebileceği şekilde dezenfektanlar yerleştirilecek.

 

Umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde hastalığın yayılmasına karşı denetimler sıklaştırılacak ve gerekli görülmesi halinde ilave tedbirler alınacak.

 

Hizmet binaları ve müştemilatının Bilim Kurulu tarafından belirlenen şekilde yüzey temizliği, havalandırılması ve dezenfeksiyonu sağlanacak. Diğer kamu, kurum ve kuruluşları ile ibadethane ve okullardan gelen talepler karşılanacak.

 

Yerel yönetimler personeli acil ve mecburi olmadıkça ülke dışına gönderilmeyecek

 

Çöpler daha sık ve düzenli şekilde toplanacak, çöp toplama araç ve personel kapasitesi yeterli seviyede tutulacak. Çöp depolama ve bertaraf tesislerinde gerekli tedbirler alınacak.

 

Vatandaşlar, bilbord, pano, afiş, mobil uygulamalar, dijital mecra, sosyal medya ile hastalıkla mücadele konusunda bilinçlendirilecek.

 

Yerel yönetimler personeli, acil ve mecburi olmadıkça ülke dışına gönderilmeyecek. Yurt dışından dönen personelin de Bilim Kurulu tarafından belirlenen kıstaslar çerçevesinde takibi yapılarak toplu alanlardan uzak durması sağlanacak.

 

İhtiyaç duyulması halinde araç, gereç ve ekipman talepleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bildirilecek.

 

Mücadele kapsamında valilikler tarafından iletilecek talimatlar hızlıca ve titizlikle yerine getirilecek.

 

Genelgede, ayrıca şu ifadeler kullanıldı:

“Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenecek önlemlerin yerel yönetimler tarafından yerine getirilmesi, il ve ilçe sağlık müdürlükleriyle sürekli iletişim ve koordinasyon içerisinde olunması, gerekli olduğunde bu kurumlardan yardım talep edilmesi gerekiyor. Devletimiz tarafından bugüne dek alınan önlemler ile bundan sonra alınacak önlemlerin yerel yönetimlerimizce dikkatle takip edilerek eksiksiz yerine getirilmesi hastalığın yayılmasının önlenmesi bakımından büyük önem arz etmektedir. Halkımızın sağlığının korunması ve kamu esenliğinin sağlanması için yukarıda belirtilen önlemlerin bir an evvel hayata geçirilmesi, herhangi bir aksaklığa mahal verilmemesi ve konunun iliniz dahilindeki tüm yerel yönetimlere (birlikleri ve iştirakleri dahil) duyurulması hususunda gereğini önemle rica ederim.”


Eğitim Haberleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu