Türkiye

TCMB’den şok faiz indirimi gelir (mi)?

Corona virüsü kıtalararasında yayılmaya devam ederken, Fed’in acil toplantılar ile faiz indirimleri sürmektedir. Fed son hamlesi ile faizi sıfır seviyesine çekerek, $700 milyar tutarında varlık alım programı açıklamıştır.

Fed’in acil toplantıları ile faiz indirimi piyasa katılımcıları tarafında Fed’in bildiği bizim bilmediğimiz sorun nedir algısı ile paniklemeyi tetiklemiştir.

Tüm bu gelişmelerin ışığında Araştırma Departmanı olarak, 19 Mart 2020 TCMB toplantısı için 50 baz puanlık faiz indirim beklentimizi 100 baz puan faiz indirimi olarak revize ediyoruz. Politika faizinin %10,75 seviyesinden %9,75 seviyesine indirilmesini bekliyoruz. Mevcut dinamikler ele alındığında da TCMB’den tek hane politika faizine ulaşacak 100 baz puan üzerinde indirim gelmesi durumunda şaşırmayacağımızı da dipnot olarak belirtmek isteriz.

Faiz İndirimi Nedenlerimiz;

 • Corona virüsü kaynaklı küresel büyümenin hasar alması
 • Virüs ve OPEC dinamikleri ile serbest düşen petrol fiyatları
 • Petrol fiyatlarının kısa dönemde enflasyon algısını negatife çevirmesi
 • Fed’in acil toplantı ile 150 baz puan faiz indirmesi
 • ABD 10 yıllık tahvil faizini sıfır seviyesine kadar çekilmesi
 • ABD 10 yıllık tahvil faizinden negatif faiz ihtimalinin güçlenmesi
 • Türkiye 1.çeyrek enflasyon verisinin %12 – %13 bandında yüksek seviyeleri gördüğü
 • Enflasyonda 1.çeyrek sonrası yılın ikinci yarısı ile tek haneye doğru dengelenmesi
 • Petrol fiyatlarındaki gerilemenin enflasyon ve enerji maliyetlerini pozitif desteklemesi
 • 2020 %5 büyüme hedefine ulaşmada kredi aktarım mekanizmasının önemi
 • ABD Dolar’ın küresel çapta değer kaybetmesi ve yeni dönemde de bu kayıpların etkisini bir miktar daha sürdürmesi,

USDTRY kritik TCMB PPK kararları öncesinde 6,26 – 6,29 bölgesi üzerindeki fiyatlama davranışı ile pozitif görünümün devamına yönelik düşünceyi güçlendirdi. Kur gerek haftanın geneli itibariyle gerekse TCMB kararı ile birlikte 6,26 – 6,29 bölgesi üzerindeki seyrine devam etmesi durumunda 6,42 ve 6,45 bariyerlerine doğru çıkışını sürdürmek isteyebilir. Özellikle teorik 6,45 / psikolojik 6,50 bölgesinde vereceği olası reaksiyon, USDTRY kurunda bir tepki olur mu, yeni bir çıkış rallisi izler miyiz gibi soruların cevapları için ayrıca takip edilmelidir. Alternatif olarak USDTRY kurundaki olası geri çekilmelerin etkin bir görünüme dönüşebilmesi içinse, 6,26 – 6,29 bölgesi altındaki günlük kapanışa ihtiyaç olduğu göz ardı edilmemelidir. Ancak bu şartla 6,21 ve 6,16 gibi rakamlar telaffuz edilebilir. Bu tür bir geri çekilme, ana dinamiklerde teorik 6,05 / psikolojik 6,00 üzerindeki yükseliş trendinin devamı açısından trend takipçilerinin radarında olabilir.

 

Kaynak:GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu