Afyon HaberBelediyeler

TARİHİ UZUN ÇARŞI YENİLEME PROJESİ DEVAM EDİYOR

TARH UZUN ÇARI YENLEME PROJES DEVAM EDYOR

            Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek’in vizyon projeleri arasnda olan tarihi Uzun Çar cephe salklatrma projesinde çalmalar devam ediyor. Trafik ve transit geçi düzenlemeleri, ehrin tarihi mimarisine uygun dizayn edilen modern çar dükkanlar, i yerleri ve rekreasyon alanlar ile cazibe merkezi haline gelecek yenileme projesi çalmalarn Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek yerinde inceledi.

ZEYBEK BAKAN BÖLGEDE NCELEMEDE BULUNDU

Afyonkarahisar’n çehresini proje ve yatrmlarmzla deitiriyoruz, tarihi noktalarda yenileme ve geri kazandrma çalmalarmz hzla sürdürüyoruz. O çalmalardan olan Tarihi Uzun Çar Cephe Salklatrma yatrmmz da çalmalar büyük bir titizlikle devam ettiriliyor. Yüklenici firma tarafndan hassasiyetle tarihi dokuya uygun yaplan cephe çalmalarn Bakanmz Mehmet Zeybek, ei Sevim Zeybek ile birlikte yerinde takip etti. Yetkililerden bilgi alarak yaplan çalmalar denetledi. Uzun Çar’nn yeni bir kimlie kavumas ve ekonomik anlamda esnaflarn ve ehrin kalknmas adna bu projeyi hayata geçirdiklerini aktararak 86 adet cephe iyiletirme yaplacan belirten Bakanmz Mehmet Zeybek sosyal medya hesabndan yapt açklamada; “ ehrimizin çehresini deitirmeye devam ediyoruz. Uzun Çar’da balattmz cephe salklatrma çalmalarn eim Sevim Zeybek ile birlikte yerinde inceledik” dedi.

86 CEPHE YEN BR GÖRÜNÜME KAVUACAK

Ticari hayata etki etmemesi adna gece yaplan çalmalar kapsamnda 86 adet cephe iyiletirmesi yaplacak. Bu proje ile Afyonkarahisar’n kalbi niteliinde olan uzun çar, parmakla gösterilen, istihdam üreten, ehir merkezinin ekonomisinin lokomotifi olan tek merkezlerden birisi olacak.

Görsel kirliliinin önüne geçmek amacyla proje kapsamnda tabelalar traverten olacak ekilde tasarlanacak. Uzun Çar yolu 4 metre, kaldrmlar ise 4 metre olacak ekilde yenilenerek toplamda 12 metre uzunlukta alan oluturulacak. Çevre aydnlatmasnn da modern mimariye uygun olacak ekilde tasarland proje de çalmalar hzla sürüyor.  Çarmzdaki imar hatalarndan kaynakl problemler, görsel kirlilik, trafik sorunlar ortadan kalkacak çar silueti de yeni batan deiecek. Yaplan çalmalar kapsamnda tarihi uzun Çar’nn yeni bir kimlie kavumas, Afyonkarahisar’n turizm ve ticaret hayatna da önemli ölçüde katk salamas hedefleniyor. Afyonkarahisar’n vizyonunu ve ekonomisini geniletecek yenileme projesi olan Tarihi Uzun Çar Dönüüm projesi ile çar bekledii ve özledii günlere kavuacak.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu