Afyon Haber

Saadettin Ulusoy Kaleminden ‘Odaların salgın imtihanı’ – AFYON HABER

12 Mayıs 2020 – 20:52 – Güncelleme: 12 Mayıs 2020 – 20:55

Olağanüstü zamanlar kahramanlar çıkarır.

Korona virüs salgını tüm dünyayı sardı. Salgınla birlikte tüm devletler, sağlık, ekonomik ve sosyal yönden neler yapacaklarını belirleyip harekete geçtiler.

Türkiye Cumhuriyeti, bu salgına en hazırlıklı yakalanan devletlerden birisi olduğunu tüm dünyaya gösterdi.

Yıllar önceden yapılan sağlık yatırımlarının ne kadar yerinde olduğunu hep birlikte gördük yaşadık.

Korona salgının sağlık yanında ekonomilere de büyük darbe vurduğunu, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere bir çok devletin resesyon riskine girdiğini, işsizliğin dev rakamlara ulaştığını ekonomi haberlerinden takip ediyoruz.

Tabi ki bizim önceliğimiz Afyonkarahisar ve ekonomisi.

Afyon’da salgın sürecinde kim ne yaptı? Ekonomimizin en zararla atlatılması için hangi sanayici ve esnaf odası hangi çalışmaları yaptı?

Bizim için önemli konular bunlar…

Afyon’da bu zor dönemde yiğitler kendilerini gösterdi.

Kimler mi bunlar?

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser,

Afyonkarahisar Bakkallar Odası Başkanı Cengiz Üstün,

Sandıklı Yeni Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Çiçek…

ATSO Başkanı Serteser, Üyelerinin sıkıntıya girmemesi için, 11 Mart’tan bu yana TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile irtibatını bir an olsun kesmedi.

Ekonomi ve ticaretle ilgili Bakanlarla sürekli toplantılar yaparak, İlimizdeki sanayicilerin zor durumda kalmaması için yapılacakları sürekli gündemde tutarak nedereyse 100 sorundan seksenini çözdü.

Bu başarısını Nisan 2020 ihracatımızın yüzde 13,5 gibi rakamla Yüzde 47 leri bulan Türkiye ortalamasının çok çok altında bir düşüşle kapatmasını sağladı.

O nedenle Serteser, tebrik etmek gerekiyor.

Bakkallar Odası Başkanı Cengiz Üstün ise üyelerinin hakkını gerek yaptığı açıklamalar, gerekse ilgili kurumlar nezdindeki girişimleri ile özellikle küçük esnafların gönlünde taht kurdu.

Üyelerinin menfaati için gözünü budaktan sakınmayan Üstün, özellikle Afyon Odalar Birliği’nin salgın döneminde ölü taklidi yapmasına çok sert tepki gösterdi. Yerden göğe kadar da haklıydı.

Bu çalışmalarının neticesini de aldı. İl Hıfzıssıha Kurulu’nun bakkalların saat 21:00 de işyerlerini kapatmaları yönünde aldığı -Nedenini hala anlamış değiliz- yanlış kararın düzeltilmesi için yoğun çaba sarfetti ve bu yanlıştan dönüldü. Yeni alınan kararla bakkallar saat 24:00 e kadar açık kalabilecek.

Gelelim Sandıklı Yeni Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Çiçek’e…

Salgının başladığı ilk günlerde iş yerleri bir bir kapandı. Küçük esnaf çekini, senedini nasıl ödeyeceğini düşünürken, bir anda ortaya Sandıklı Yeni Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Çiçek çıktı ve esnafa: ”Üzülmeyin, biz yanınızdayız, kefilsiz, ipoteksiz esnafımıza devletimizin destek için taahhüt ettiği 25 Bin TL lik krediyi vereceğiz” dedi.

Dediğini de yaptı.

Sandıklı’da bir çok esnafın bu krediden faydalanmasını sağladı. Hatta bankalarda kredi puanı çok düşük olan esnaflar bile bu krediyi aldı.

İlçedeki bir çok esnaf Ali Çiçek’in bu desteği ile rahat bir nefes aldı.

Çiçek, hem esnafa destek verirken, hemde Odalar Birliğinin salgın döneminde küçük esnafa hiç bir faydasının olmamasına çok sert tepki gösterdi.

İlimizin her yerindeki esnaflar bu çıkışları takdirle karşıladı.

Bu yazımda, zor bir dönemden geçtiğimiz bugünlerde vatandaşın yanında olan bir kaç oda başkanımızı takdirlerinize sundum.

Tabi bizim gözümüzden kaçanlar olmuştur ama görünen köyde kılavuz istemiyor…


Afyon Kent Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu