Sağlık

Plazma Bağışçıları Aranıyor ! Virüs Değil İyilik Bulaştırın.. – Sağlık

Sosyal Medya’da COVİD-19 DONÖR TÜRKİYE grubu kurarak binlerce kişi tarafından takip edilen sayfanın yöneticilerinden Ayşe Güçlü Afyon Kent Haber’e konuştu.

Nisan ayında sağlık bakanlığının plazma tedavisine onay vermesinden itibaren farklı illerden üç sağlıkçı arkadaş plazma bağışı için farkındalık sağlamak ve yoğun bakımdaki hastalara plazma ulaştırabilmek için facebook üzerinden bir sayfa kurduk.

Nisan ayından bu yana git gide büyüdük ve yüzlerce hastaya plazma donörü sağladık. Ama ne yazık ki hala plazma bağışı konusunda birçok insanın bilgisi yok ve bağışçı sayısının azlığı nedeniyle hastalara yeterli plazma sağlanamıyor.

Bazı iller ve özellikle de Afyonkarahisar plazma bağışı konusunda çok sıkıntılı ve yetersiz kalıyor. Sayfamıza onlarca plazma arayışı ilanı gelmesine rağmen donör bulmakta zorlanıyoruz ve çevre illerden destek alıyoruz.

Bu konuda COVİD geçirip iyileşmiş, 18-60 yaş arası erkeklerden ve gebelik geçirmemiş kadınlardan plazma bağışı için Kızılaya başvurmalarını rica ediyoruz. Tek seferde alınan plazma iki ya da üç kişiye verilebiliyor ve bir kişi 7-10 gün arayla bir ayda 3 kez bağış yapabiliyor. Yani 1 ayda en az 6 kişinin hayatını kurtarabiliyor.

Sayfamızda gerekli bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. İsteyene bireysel destek ve bilgi verebiliriz. Sayfa yöneticileri; Ayşe Güçlü, Esra Aydın, Seher Orhan ve Murat Buluç’TUR. 
 
Donör olmak isteyen ama adının duyulmasını istemeyen kişiler bu isimlere özel mesaj atarak ulaşabilirler. Siz iyileştiniz, şimdi iyileştirme sırası sizde. Allah kanınıza iyileştirme mucizesi bıraktı. Lütfen onu kullanın. Yoğun bakımdaki hastaların iyileşmek için plazmanıza ihtiyacı var. İyilik hareketimize katılın, plazma donörü olun.

Kimler plazma donörü olabilir?

Tüm bağışçı adaylarının mutlaka COVID-19 hastalığı tanısı aldığına dair laboratuvar test sonucu olmalıdır

Bağışçı adayı, hastanede yatarak tedavi görmüş bir kişi ise en az 24 saat ara ile iki nazofarenks sürüntü örneğinin SARS-CoV-2 moleküler test sonuçları “NEGATİF” bulunmalı ve klinik olarak (öksürük, ateş, nefes darlığı, halsizlik vb.) iyileşmesinin üzerinden en az 14 gün geçmiş olmalıdır.

COVID-19 tanısı almış ancak tedavi ve/veya karantina sürecini evde tamamlayan bağışçı adaylarının klinik olarak tam iyileşmesinin üzerinden en az 28 gün geçmiş ve bağış öncesinde nazofarenks sürüntü örneğinden çalışılmış SARS-CoV-2 moleküler test sonucu “NEGATİF” olmalıdır.

Semptom başlangıcından itibaren 3 aylık sürenin dolmamış olması gerekmektedir

18-60 yaş arası (19 yaşından gün almış, 61 yaşından gün almamış) bağışçılar.

Tercihen erkeklerden, gebe kalmamış (doğum/düşük/kürtaj) kadınlardan ve kan transfüzyonu yapılmamış kişiler. (Doğum ya da düşük yapmış kadınların ve kan transfüzyonu yapılmış kişilerin bağışçı olabilmeleri için HLA antikorları açısından taranmaları ve negatif olduklarının gösterilmesi gerekmektedir.)

Son 1 yıl içersinde cerrahi operasyon, diş tedavisi, dövme vs gibi işlemler yaptırmamış olanlar

Hiv, Hep B, Hep C gibi kan yolu ile bulaşabilecek hastalığı olmayan kişiler

Kronik hastalığı olmayan kişiler

Hemoglobin değerleri bağışa uygun kişiler

Plazma donörü olabilir
 
COVİD-19 DONÖR TÜRKİYE SAYFASINA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ !


Sağlık Haberleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu