Siyaset

Köksal; Emekliye, memura reva görülen bu zam utanç zammıdır!

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, “Bugün emekliye, memura reva görülen bu zam utanç zammıdır” dedi.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda CHP Grubu adına söz alarak bir konuşma yapan Milletvekili Burcu Köksal, iktidar partisinin memur ve emekliye verdiği maaş zammının kabul edilemez olduğunu belirterek, CHP iktidarında en az emekli maaşının asgari ücret seviyesinde olacağını söyledi.

 

MİLLETİ KURU SOĞANA MUHTAÇ ETTİNİZ!

 

Enflasyonun, bir ülkede fiyatların genel seviyesinde meydana gelen değişmeyi ölçmek için kullanılan bir gösterge olduğunu ifade eden CHP Milletvekili Burcu Köksal, “Enflasyon oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre fiyatların ne kadar yükseldiğini gösterir ve ülkede memur ve emekli maaşları mevcut olan enflasyona göre yapılır. Şimdi, ülkemizde enflasyon TÜİK’e göre yüzde 64 olarak açıklandı. Peki, biz buna inanabilir miyiz? Zamlara, hayat pahalılığına baktığımızda “TÜİK’in enflasyon rakamı doğrudur.” diyebiliyor musunuz? Ayçiçeği yağına yüzde 125, doğal gaza yüzde 152, elektriğe yüzde 96, süte yüzde 152, ekmeğe yüzde 166, şekere yüzde 285, kuru soğana bile yüzde 304 zam gelen bir ülkede enflasyon nasıl yüzde 64 olabilir? Bu arada “yiğit muhtaç olmuş kuru soğana” türküsünü yaşatıyorsunuz millete çünkü yapılan zamlarla o bile zengin yiyeceği olmaya başladı ve millet, gerçekten, kuru soğana muhtaç oldu sayenizde” dedi.

 

VERGİYE YÜZDE 122 ORANINDA ZAM YAPTINIZ

 

“Enflasyonun yüzde 64’ün çok çok üstünde olduğunu aslında siz de biliyorsunuz” diyerek AK Parti sıralarına seslenen Köksal, “öyle ki vergilere, harçlara bile yüzde 122 oranında zam yapıyorsunuz. Bağımsız bir kuruluş olan ENAG yıllık enflasyonu yüzde 137,5 olarak açıkladı. Şimdi, TÜİK’e bakıyorum, yüzde 64, ENAG “Yüzde 137,5.” diyor; aradaki fark 73 puan ve TÜİK’in eski Başkanı diyor ki:  “Verilere artık ben bile inanmıyorum, güvenmiyorum.” Şimdi, kendi kurumunda olan kişilerin bile inanmadığı verilere, sonuçlara biz nasıl inanalım, soruyorum size” diye konuştu.

 

GEÇEN AY YÜZDE 85 OLAN ENFLASYON NASLI İNDİ?

 

Geçtiğimiz ay enflasyonun yüzde 85 olarak açıklandığını ama bir ay içinde bu enflasyonun nasıl indiğini soran CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal; “Peynirin fiyatı inmedi; etin, sütün, pirincin fiyatı inmedi; fakirin tek yiyeceği olan yumurtanın bile fiyatı inmedi; pazarlar, marketler ateş pahası ama enflasyon size göre indi, öyle mi? Bak, ben size anlatayım nasıl indirildiğini: TÜİK resmen emeklinin hakkını vermemek için talimatla rakam belirledi ve tek kişilik Hükûmet çıktı “Memura, emekliye yüzde 30 zam veriyorum.” dedi. Buna da başta sarı sendika olmak üzere iktidar vekilleri böyle alkış tuttu. Bu, Türkiye’nin utanç vesikadır, utanç! Ama baktım, memurda, işçide, emeklide ne alkış tutan var, ne halay çeken çünkü TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamına, bu ülkede yaşayan, bu topraklardaki kimse inanmıyor. ENAG ne diyor, TÜİK ne diyor, İstanbul Ticaret Odası ne diyor? Aslında rakamlara filan bakmaya gerek yok; sokağa çıkın, esnafa, emekliye, memura, işçiye sorun, onlar zaten her şeyi anlatacak size.  Ama baktım, şimdi sizde öyle bir şey yok, öyle bir derdiniz de yok, sıcak yataklarınızda yatıyorsunuz, koltuklarınızda oturuyorsunuz, ekmek elden su gölden yaşıyorsunuz; emekli ne çekiyor, nasıl yaşıyor umurunuzda bile değil” dedi.

 

GÖZLERİ IŞILDAYAN BAKAN SALLIYOR DA SALLIYOR

 

Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin televizyonlardaki konuşmalarını eleştiren Köksal, “Gözleri ışıldayan bir Bakanımız var, Nebati; televizyonlara çıkmış, sallıyor da sallıyor. Yok memura ve emekliye verilen zam iyiymiş de enflasyonun yükselme trendini kırmışmış da ekonomideki bütün veriler iyiye gidiyormuşmuş da, miş miş de mış mış; kendi söylediklerine kendi inanmıyor, biz mi inanalım? Siz aslında “Enflasyonun belini kıracağız.” deyip de emeklinin belini kırdınız bu ülkede. 3 milyon 650 bin memura ve 13 milyon 900 bin emekliye sadece yüzde 30; öyle mi?” diye konuştu.

 

AVRUPA BİZİ KISKANIYOR ÖYLE Mİ?

 

Başka ülkelerdeki emeklilerin ülke ülke gezdiğine işaret eden CHP Milletvekili Burcu Köksal, Türkiye’deki emeklinin ise market market gezerek ucuz ürün aradığına dikkat çekti.

Köksal; “Bakın, milletin emeklisi ülke ülke gezip tatil yapıyor, bizim emekliler market market gezip ucuz ürün arıyor, soran olursa da Avrupa bizi kıskanıyor; öyle mi? İş enflasyon, vergiye, harca, zamma gelince ÜFE, iş memura, işçiye ve emekliye gelince TÜFE; iş paylaşıma, bölüşüme gelince küfe. “İtibar, itibar” deyip duruyorsunuz ya, bakın, itibar saraylarda oturmakla değil, halkın insanca yaşamasıyla olur. Emekliye yüzde 30 diye müjde verip de yandaşlarına üçer beşer maaş bağlayanları memurlar ve emekliler yüzde 100’le sandığa gömecek” dedi.

 

BU ZAM UTANÇ ZAMMIDIR!

 

TBMM’de CHP Grubu adına söz alan Afyonkarahisar Milletvekili Köksal, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bugün emekliye, memura reva görülen bu zam utanç zammıdır; en düşük emekli maaşı 5 bin 500 lira. 5 bin 500 lirayla siz geçinebilir misiniz, soruyorum? Kiraların bile 5 bin liradan başladığı bir ülkede bu emekli 5 bin 500 lirayla nasıl geçinecek? Vicdanınıza sesleniyorum. Ama emekli vatandaşlarımız, müsterih olun, en geç beş ay sonra Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidardayız ve iktidarımızda size söz veriyoruz, ant olsun ki en düşük emekli maaşı asgari ücret tutarında olacak, hiç merak etmeyin! İşçiyi, son yüzyılın en kötü durumuna düşüren, memurun satın alma gücünü yok eden, emekliyi açlığa mahkûm eden AKP’yi vatandaş sandıkta silecek ve bu seçimde Cumhur İttifakı olarak alacağınız oy oranı emekliye reva gördüğünüz zam oranını geçmesin inşallah.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu