TürkiyeYaşam

Kedi Ürünleri (Tasması, Taşıma Çantası, Yatağı) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedi Ürünleri (Tasması, Taşıma Çantası, Yatağı) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedinize iyi baktığınızda onun daha uzun seneler ve daha sağlıklı olarak yaşamasına izin vermiş olursunuz. Bu açıdan, çeşitli kedi ürünlerini temin etmeniz, bakım sürecini kolaylaştıracaktır. Kedi tasması, kedi taşıma çantaları ve kedi yatağı gibi ürünler, sevimli dostunuz için gereklidir. Bu ürünleri satın alırken bazı noktalara dikkat etmeniz çok önemli bir detay olarak öne çıkar.

Kedi Tasması Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedi tasması alırken farklı özelliklere dikkat etmeniz önerilmektedir. Örneğin tasmanın genişliği, uzunluğu, farklı aksesuarlar ile kullanılabilir oluşu, ses çıkarması gibi farklı pek çok özelliği kediniz için bir tasma alacağınız zaman etkili koşullardandır. Tasma her ne kadar önemli görülmese bile dışarıda dolaşan ve istediği zaman eve gelip dışarı çıkan bir kediniz varsa kedinizin tasmasının olması son derece önemlidir. Ayrıca kimi kedi türleri tasma ile dolaştırmaya uygun olduğundan dolayı kedi tasmasının farklı aksesuarlar ile kullanılabilmesi de gerekli olabilir.

Bir kedi tasması alacağınız zaman kedinizin boynunun ölçüsüne dikkat etmeniz gerekir. Tasmanın kedinizin boynunda bir miktar bolluk bırakması ancak yine de kedinizin boynundan çıkmaması gerekmektedir. Bu koşulları karşılayan bir tasma kedinizin boynunda rahatsızlık hissi yaratmaz ve kedinizin tasmayı kolay şekilde çıkarıp atmasının da önüne geçebilir. Tasma alırken deneme imkanınız olmasa bile kedinizin boynunun ortalama bir ölçüsünü almanız ve buna uygun olacak uzunluktaki ürünü seçmeniz gerekmektedir.

Kedilerin tasma içerisinde rahat etmesi gerekir. Kimi zaman tasmasını gün boyu boynunda taşımak durumunda olan kedinizin tasma içinde tıpkı bir kıyafetin içinde olduğunuz kadar rahat etmesi önemlidir. Bu sebeple de tasmanın boya malzemesinin, üretildiği kumaş ya da ana malzemenin alerjen olmaması ve kediler için rahatsızlık yaratmayacak şekilde tasarlanması gerekmektedir. Örneğin tasmanın iç kısmı pamuklu bir kumaş ile kaplı ve dışı da su geçirmeyecek şekilde tasarlanmış bir kumaşa sahip olabilir. Bu sayede kedinizin boynuna değen iç kısım herhangi bir rahatsızlık hissine sebebiyet vermeyecektir.

Kimi kediler tasma ile dışarıda gezdirmeye uygundur. Bu kedilerin tasmasının tasma ipleri ile kullanılabilmesi önemli bir özelliktir. Takmak için ek aparata sahip olan tasmaları seçerseniz kedinizi dışarıda da tasma ile özgür şekilde dolaştırabilirsiniz. Bu özellik yine de yalnızca tasma ile gezdirmeye uygun olan kediler için geçerli olduğundan her kedi ırkını tasma ile gezdirmek mümkün değildir.

Kedilerin tasmasının ses çıkaran zilli bir tasarıma sahip olması istenebilir. Özellikle de sağır kedilerin ev içerisinde nerede olduğunu anlamak için son derece önemli olan bu ziller kedilerin ayrıca dışarıda da kaybolmasını engelleyebilir. Buna ek olarak tasmanın önünde isim ve numara bilgisi gibi bilgileri yazmak için bir kartvizit yer alması, kedinizin kaybolmasına karşı önemli bir önlemdir. Eğer kediniz gün içerisinde kendi başına dışarı çıkan bir kedi ise boynundaki tasmada adınızın, soyadınızın ve genel iletişim bilgilerinizin yer alması onun kaybolmasına karşı önemli bir önlem olacaktır.

Tasmaların özellikle de kolay yıpranmayacak ve kolay temizlenebilecek yapıda olması önerilir. Kolay şekilde yıpranan, kopan ya da aşınan tasmalar kedinizin boynundan kurtulabilir ve bu da büyük problemlere sebebiyet verebilir. Ayrıca kolay temizleme özelliğine sahip olan tasmalar da birkaç günde bir yıkanarak temizlenebileceği için kir tutmaz ve kedinizin daha temiz şekilde tasmasını kullanmasına olanak tanır.

Kedi Taşıma Çantası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedi taşıma çantası alırken özellikle dikkat edilmesi gereken pek çok farklı nokta mevcuttur. Örneğin çantanın sağlamlığı, kediniz için uygun boyutta olup olmadığı, kolay şekilde temizlenebilir olması gibi farklı pek çok özelliği kedilerin hem daha temiz hem de daha kolay ve rahat şekilde taşınabilmesini sağlayan belli özellikleri içerir. Kedilerin bu sayede rahat şekilde seyahat edebilmesi mümkün olacaktır.

Taşıma çantalarının farklı çeşitli mevcuttur. Bu çantaların özellikle de kolay şekilde taşınabilen sağlam ürünler olması gerekir. Kediler kimi zaman çok ağır ya da çok agresif olabilir. Bu tip durumlar nedeniyle taşıma çantasının da sağlam ve her türlü koşulda kediniz için rahat olması önemlidir. Tırmalama, içeriden kilit açma gibi durumlara karşı dayanıklı olan bir taşıma çantasının edinilmesi kedilerin güvenli şekilde taşınabilmesine olanak tanır. Ayrıca taşıma çantasının sık sık yenilenmesi gerekmez. Bu sebeple de dayanıklı taşıma çantaların çok daha uzun süreli kullanım sağladığından dolayı sık sık değişim gerektirmez.

Tercih edilen kedi taşıma çantasının her türlü hava koşuluna göre ayarlanabilir olması gerekir. Soğuk havalarda dışarıdan soğuk havayı almaması, sıcak havalarda ise kedinin çanta içerisinde bunalmaması önemlidir. Bu sebeple de yazın tül gibi bir malzeme sayesine hava alabilecek olan kedinizin kışın da soğuktan iyi şekilde korunurken temiz hava alabilmesi şarttır. Buna uygun olan, her mevsimde kullanılabilecek kedi taşıma çantalarının seçilmesi gereklidir.

Çantanın rahat şekilde taşınabilmesi özellikle de kedi sahipleri için büyük bir katkı sağlar. Buna ek olarak kedilerin de çanta içinde rahat olmasına yarar sağlayan kolay taşıma olanağı, farklı şekillerde sağlanabilir. Örneğin sırt öantası formunda olan taşıma çantaları hem sahiplerin kedilerini rahat taşımalarına yardımcıdır hem de kedilerin içinde rahat etmesine ve fazla sarsılmadan taşınmasına olanak tanıyabilir. Elde taşımaya uygun olan kedi taşıma çantaları ise fazla sarsıntıya neden olarak kedinizin agresifleşmesine sebebiyet verebilir. Bu sebeple de sarsılmayacak şekilde taşımaya uygun olan elde taşıma çantaları seçilebilir.

Taşıma çantalarının ek gözlere sahip olması mümkündür. Örneğin cepleri, fermuarlı gözleri ya da ek taşıma alanları yer alan kedi taşıma çantalarına mama, su ve benzeri farklı ürünler koyulabilir. Bu tip çok gözlü taşıma çantaları kedilerin özellikle de seyahatler sırasında rahat etmesine yardımcıdır. Seyahatler sırasında kedinizin ihtiyaç duyabileceği her ürünü bu taşıma çantalarına koyarak rahat edebilirsiniz.

Çok kediye sahip olan kedi sahipleri için çok kediye uygun olan farklı taşıma çantası modelleri de mevcuttur. İçerisinde yer alan ek bir ayırma aparatı ile alan ayrılabilir ve birden çok kedinin içerisinde taşınmasına olanak sağlar. Bu tip taşıma çantaları özellikle de özel araçla ya da toplu taşıma araçları ile seyahat edecek olan kişilerin daha rahat şekilde kedilerini bir arada bulundurmasına olanak sağlar. Birden çok kediniz varsa ve onları bir yere götürmeniz gerekiyorsa iki çanta edinmek yerine ayırma aparatına sahip olan büyük bir çantaya sahip olmanız çok daha güvenli ve pratik olabilir.

Taşıma çantasının kilidinin dışarıdan kolaylıkla açılabilmesi gerekir. Buna ek olarak içeriden kedinizin yapacağı hiçbir müdahalenin çantanın kilidini açmak için yeterli olmaması da şarttır. Güvenli şekilde kedinizin seyahat etmesini istiyorsanız buna özellikle dikkat etmeniz şarttır. İçeriden kilidin rahat şekilde açılabilmesi, kedinizin kolaylıkla taşıma çantasından kurtulup kaçabilmesi anlamına geldiğinden güvenli bir yol sunmaz. Kilidin sizin tarafınızdan kolay açılabilmesi gerekirken kediler için iyi bir güvenlik de sunması gerekmektedir.

Kedi Yatağı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüylü arkadaşınız için kedi yatağı seçimi önemlidir. Kedilerin en sık kullandığı ürünlerden biri olan kedi yataklarını alırken farklı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin yatağın genişliği, yerden yüksek olması, rahat uyku için dizayn edilmiş olması gibi pek çok özellik kedinizin geceleri deliksiz bir uyku çekmesini sağlayacaktır. Üretilen malzemenin kolaylıkla temizlenebilmesi de yatağın kediniz için daha hijyenik bir alan sunması için gereklidir. Bu sebeple de kediniz için bir kedi yatağı alacağınız zaman mutlaka farklı özelliklerini kontrol etmeniz önerilmektedir.

Kediler için tercih edilen kedi yataklarının malzemelerini öncelikli olarak kontrol etmelisiniz. Üstüne yatılan alanın yumuşak olması gerekmektedir ancak yine de tüyleri toplamayacak ve kedinizin tüylerini biriktirmeyecek bir kumaştan üretilmiş olması şarttır. Ayrıca bu üst kumaş silerek ya da yıkanarak kolaylıkla temizlenebilmelidir. Yani aslında yatağın üzerine yatılan kısmı çıkarılabilen bir kaplamaya sahip ise bu yatağı temizlemeniz çok daha kolay olacaktır. Buna ek olarak yatağın yatılmayan diğer kısımlarının da temizliği bu alan kadar rahat olursa hijyenik bir uyku ortamı sağlanabilir.

Yatağın üretiminde tercih edilen iç dolgu malzemesi zamanla yatmaya bağlı şekilde yıpranmamalıdır. İç dolgunun sağlam ancak yine de kedinizin rahat uykusu için yumuşak ve rahat bir alan sunması gerekmektedir. Bu alan kedinizin deliksiz bir uyku geçirmesi için gerekli olan rahatlığı sunduğu gibi sağlam ve uzun süreli kullanıma da uygun olmalıdır.

Yatağın kedinizin boyutuna uygun olması gerekmektedir. Yavru kediler için büyük yataklar da tercih edebilirsiniz ancak kediniz büyüdüğü zaman ne yazık ki küçük bir yatağa sığamaz. Bu sebeple de kedinizin büyüdüğü zaman da rahat edebileceği bir yatak tercih etmeniz onun rahat şekilde içine sığabilmesi bakımından önemlidir. Küçük bir yatak kedinizin rahat bir uyku çekmesini engeller.

Yatağın alt kısmında yer alan malzemenin yerden gelecek olan soğuğu kesmesi gerekir. Eviniz soğuk olmasa bile bu yatağı konumlandıracağınız alan yer olduğundan yerden gelecek olan soğuk kedinizin gece yatarken üşümesine sebep olabilir. Bu nedenle de yatağın alt malzemesinin soğuğu kesmesi gerekir. Buna ek olarak kimi kedi yatakları yerden bir miktar yüksek olacak şekilde tasarlanır. Bu sayede yerden gelecek olan soğuk önlenebilir.

Siz de en iyi, güvenilir ve hesaplı kedi ürünleri için pet shop ZOO’yu ziyaret edebilrsiniz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu