Türkiye

FX Bülteni

USD/TRY: Dün TCMB'nin olağanüstü toplanarak 100 baz puan faiz indirmesi ve olumlu değerlendirilen geniş çaplı önlemleri (hedefli ucuz likidite, swap ve bazı bankalara yönelik zorunlu karşılık indirimi) ile birlikte 6,40'ın hafif altında kapatan Dolar /TL, bu sabah risk iştahının zayıf seyretmesiyle 6,40'ın üzerinde seyrediyor. Küresel piyasalara baktığımızda; başta ABD olmak üzere açıklanan ciddi ekonomik paketlere karşın salgınla ilgili endişeler piyasalarda tedirginlik yaratmaya devam ediyor.  Koronavirüs kaynaklı vaka sayısı özellikle Avrupa'da artarken Avrupa Birliği sınırlarını yabancılara kapattı. Belirsizliğin devam ettiği ortamda da "yükselişler satış fırsatı" oluyor. Teşvik haberleriyle dün sert yükseliş kaydeden ABD borsaları bu sabah vadelilerde %4'e varan kayıplar yaşıyorlar. Öte yandan Dün Fed, ABD'li şirketlere ticari menkul kıymet piyasası yoluyla borçlanabilme imkanı getirmesi para piyasalarında kısmi bir rahatlama getirse de Dolar likiditesine yönelik endişeler devam ediyor. Dolar endeksi (DXY) bu sabah hafif geri çekilme eğiliminde olsa da 99 seviyesinin üzerinde. Koronavirüs kaynaklı endişeler şu aşamada Gelişmekte Olan Ülke para birimleri üzerinde baskı yaratmaya devam edebilir. Yurtiçinde ise bugün saat 14.00'te başlaması beklenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek koronavirüs ile mücadele çerçevesinde kapsamlı eşgüdüm toplantısı günün kritik gelişmesi. Son olarak kurda teknik seviyelere baktığımızda, yukarıda 6,46 seviyesinin geçilmesi 6,50 seviyesinin tekrar hedeflenmesiyle sonuçlanabilir. Aşağıda ise 6,39 desteği önemli gözükmekte. Bu desteğin altında 6,32 – 6,33 bölgesine kadar bir geri çekilme gözlemlenebilir.

EUR/USD: Dün Fed, ABD'li şirketlere ticari menkul kıymet piyasası yoluyla borçlanabilme imkanı getirmesi para piyasalarında kısmi bir rahatlama getirse de Dolar likiditesine yönelik endişeler devam ediyor. Dünkü sert yükselişin ardından Dolar endeksindeki (DXY) geri çekilmelerin sınırlı kaldığını gözlemliyoruz. Dolar'ın dirençli durduğu ortamda da paritede tepki yükselişlerinin sınırlı kaldığını gözlemlerken, parite ortalamaların yoğun olarak bulunduğu ve yatay seviyelerin geçtiği 1,1050 – 1,1070 direnç bölgesinin altında kalarak ilk etapta 1,0950 seviyesini hedefleyebilir. Sonraki sıralı hedefler ise 1,0910 ve 1,0880 seviyelerinde. Diğer yandan, söz konusu direnç bölgesinin üzerinde ise 1,1180 seviyesine doğru ivmelenme görülebilir.

XAU/USD: Küresel piyasalarda yüksek oynaklık ile zayıf risk iştahı ve Dolar likiditesine yönelik endişeler devam ediyor. Dün Fed, ABD'li şirketlere ticari menkul kıymet piyasası yoluyla borçlanabilme imkanı getirmesi para piyasalarında kısmi bir rahatlama getirse de Dolar'ın şu aşamada dirençli durduğunu gözlemliyoruz. Likiditeye yönelik endişelerin devam ettiği ortamda değerli maden tekrar baskı altında kalabilir ki bu sabah Ons Altın'ın satıcılı bir görüntü sergilediğini izliyoruz. Teknik olarak baktığımızda, değerli maden 1.533 direncinin altında kalarak 1.480 seviyesini hedeflemek isteyebilir. Yüksek oynaklık gözlemlediğimiz değerli madende ana destek 1.450; ana direnç olarak ise 1.560 olarak takip edilebilir.

Kaynak: Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu