Afyon Haber

Eroğlu, Afyon’a muazzam su yatırımları kazandırdık – Afyon Haber

 Afyonkarahisar, sahip olduğu geniş münbit toprakları ile ülkemizin ziraatına büyük katkı sağlamaktadır. Ancak su kaynakları sınırlıdır. Sulama mevsiminde yağışlar olmadığı için yağışlı mevsimlerde yağan yağmurun ve eriyen karın biriktirilmesinde zaruret vardır. Bu yüzden baraj ve göletlerin yapılması elzemdir. Ancak AK Partiden önce yapılan barajların sayısı bir elin parmakları kadar bile değildi.

Baraj ve göletler, sulama, içmesuyu, taşkın koruma gibi büyük faydalar sağlamaktadır. Ayrıca bulundukları bölgeye büyük güzellikler katmakta, balıkçılık ve sportif faaliyetlerinde yapılmasına imkân sunmaktadır.

Ülkemizde ve ilimizde baraj ve gölet gibi biriktirme yapılarının yapılması bir zarurettir. Rahmetli Süleyman Demirel’in de dediği gibi baraj ve göletlere karşı çıkmak bir cinnettir. Barajların derelerin kurumasına sebep olduğu iddiasının hiçbir ilmi açıklaması yoktur. Zaten Afyonkarahisar’da yaz aylarında derelerin pek çoğu kurumaktadır. Özellikle kışın ve yağışlı dönemlerde yağan kar ve yağmur, baraj ve göletlerde biriktirilerek, suya daha çok ihtiyaç duyulan yaz aylarında kullanılmaktadır.

Ayrıca barajlar yağışların yoğun olduğu bölgelerde taşkınların önlenmesinde sigorta vazifesi yapmaktadır.

AK Parti Hükümetlerimiz döneminde Afyonkarahisar’da büyük yatırımlar yapılmıştır. 2020 yılına kadar yapılan toplam yatırım miktarı 26 milyar TL’yi aşmıştır. Bu yatırımların 4 milyar TL’si baraj, gölet, sulama tesisi, içmesuyu temini ve taşkın koruma tesisleri gibi su ile alakalı yatırımlara yapılmıştır. Bu bir rekordur.

41 Baraj ve 23 Gölet İnşa Ederek Dünya Rekoruna İmza Attık…
İlimizin su kaynaklarını damlasına kadar değerlendirmek ve aziz hemşehrilerimizin hizmetine sunmak için il genelinde 41 baraj ve 23 gölet olmak üzere toplam 64 depolama tesisi inşa ederek, sadece ülkemizde değil Dünya’da da bu alanda bir rekora imza attık. İnşa ettiğimiz bu biriktirme yapılarının toplam hacmi 156 milyon m3’tür.

Hizmete Aldığımız Barajlar;

 

 1. Merkez Değirmenayvalı Barajı
 2. Merkez Işıklar Barajı
 3. Merkez Kızıldağ Barajı
 4. Başmakçı Çığrı Barajı
 5. Başmakçı Yaka Barajı
 6. Bayat Derbent Barajı
 7. Bolvadin Kemerkaya Barajı
 8. Bolvadin Özburun Barajı
 9. Bolvadin Taşlıdere Yörükkaracaören Barajı
 10. Çay Armutlu Barajı
 11. Çay Barajı
 12. Çay K. Karacaören Pazarağaç Şehit Fatih Olcay Barajı
 13. Çay Karamık Barajı
 14. Dazkırı Hasandede Barajı
 15. Dinar Çayüstü Barajı
 16. Dinar Haydarlı Şehit Yavuz Öztürk Barajı
 17. Dinar Yıprak Barajı
 18. Düzağaç Akdeğirmen Barajı
 19. Emirdağ Yedikapı Barajı
 20. Hocalar Çepni Barajı
 21. Hocalar Yeşilhisar Barajı
 22. İhsaniye Ayazini Barajı
 23. İscehisar Karaağaç Barajı
 24. Sandıklı Bekteş Barajı
 25. Sandıklı Devlethan Barajı (Yavaşlar Barajı):
 26. Sandıklı Dutağaç Barajı
 27. Sandıklı Eşören Barajı
 28. Sandıklı Karacaören Barajı
 29. Sandıklı Kargın Barajı
 30. Sandıklı Kestel Barajı
 31. Sandıklı Kızık Barajı
 32. Sandıklı Örenkaya Barajı
 33. Sinanpaşa Çayhisar 27 Ağustos Barajı
 34. Sinanpaşa Gezler Barajı
 35. Sinanpaşa Kuruçay Barajı
 36. Sinanpaşa Nuh Taşoluk Ortak Barajı
 37. Sultandağı Doğancık Şehit Piyade Er Tayfur Çankaya Barajı
 38. Sultandağı Kırca Barajı
 39. Şuhut 25 Ağustos Zafer Barajı
 40. Şuhut Ağzıkara Barajı
 41. Şuhut Aydın Barajı

İlimize kazandırdığımız son baraj; Afyonkarahisar’ın en yüksek barajı olan Çay Barajıdır. Çay Barajı, sahip olduğu 105 metre yüksekliği ile ilimizin en yüksek barajı olmuştur. Hemşehrilerimizin hasretle beklediği ve 300 milyon TL’ye mal olan bu baraj, geçtiğimiz günlerde su tutmaya başlamıştır. Çay ve Bolvadin ilçelerimize hizmet edecek olan baraj, sulama ve içmesuyu maksatlıdır. İnşa ettiğimiz baraj ve göletlerin haricinde 9 baraj ve 3 göletin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. 
Hizmete Aldığımız Göletler;

 

 1. Merkez Bostanlı Çiftlik Göleti
 2. Merkez Çıkrık Göleti
 3. Merkez Demirçevre Göleti
 4. Bolvadin Kurucuova Göleti
 5. Çobanlar Göynük Göleti
 6. Dinar Çağlayan Göleti
 7. İhsaniye Beyköy Göleti
 8. İhsaniye Bozhüyük Göleti
 9. İhsaniye Kayıhan Göleti
 10. İhsaniye Sarıcaova Göleti
 11. İhsaniye Üçlerkayası Göleti
 12. İscehisar Seydiler Göleti
 13. Kızılören Göleti
 14. Sandıklı Akdağ Göleti
 15. Sandıklı Ekinhisar Göleti
 16. Sandıklı Koçgazi Göleti
 17. Sandıklı Yunus Emre Göleti
 18. Sinanpaşa Boyalı Göleti
 19. Sinanpaşa Çobanözü Tokuşlar Göleti
 20. Sinanpaşa Elvanpaşa Göleti
 21. Sinanpaşa Güney Göleti
 22. Şuhut Balçıkhisar Şehit Uz. Çvş. Nurullah Oymak Göleti
 23. Şuhut Ortapınar Göleti

612.000 Dekar Araziyi Sulamaya Açarak Yıllık 650 Milyon TL Zirai Gelir Artışı Sağladık…

Zirai faaliyetleri daha da geliştirmek, hem çiftçilerimizin hem de ülkemizin kalkınmasını arttırmak için; kapalı sistem, modern sulama tesisleri inşa ettik. Sulama, ziraatta verimi çok artırmaktadır. Yani sulanan alanlarda 4 ila 13 misli zirai gelir artışı sağlamak mümkündür. Son 18 yılda inşa ettiğimiz sulama tesisleri ile çiftçilerimizin ürün artışı ve çeşitliliği ile birlikte kazançlarında büyük artış olmuştur. İl genelinde hizmete sunduğumuz 79 adet sulama tesisi ile toplam 612.000 dekar münbit araziyi suyla buluşturduk. Sulamaya açılan bu arazi ile birlikte çiftçilerimiz yıllık 650 milyon TL zirai gelir artışı sağlanmıştır.

Ayrıca Bakanlığım döneminde, önceki dönem İl Genel Meclisi Başkanımız Sayın Salih Sel, yeraltı sulamalarının, İl Özel İdaresi marifetiyle kapalı sisteme çevrilmesi için bizden ödenek hususunda destek istemişti. Kendisine ne kadar ödenek istiyorsunuz diye sorunca,  Salih Bey, “20-25 milyon TL’lik bir miktar talep etsek acaba çok olur mu?” demişti. Ben de “Afyonkarahisar her şeyin en güzeline layık, ilimiz için değil 20-25 milyon TL,
100 milyon TL tahsisatı onaylıyorum.” demiştim. Böylece yeraltı sulama tesislerinin modern kapalı sulama tesisine çevrilmesi için 100 milyon TL’lik ödenek DSİ tarafından
İl Özel İdaresine tahsis edildi.

İl Özel İdaresi, bu ödeneğin takriben 71 milyon TL’sini kullanarak 240.000 dekar arazide modern kapalı, basınçlı sulama tesisinin inşaatını tamamladı. Bu çalışmalar şu anda İl Genel Meclisi Başkanımız Sayın Burhanettin Çoban’ın gayreti ile hızla devam etmektedir. Yeraltı sulamalarını kapalı sisteme çevrilmesiyle birlikte enerji giderleri azalmıştır. Bir diğer ifadeyle aynı suyla daha çok alan sulanmaya başlamıştır.

Şehir Merkezi ve İlçelerimize Menba Kalitesinde İçmesuyu Sağlıyoruz…
Temiz ve sağlıklı içmesuyuna her zaman ihtiyacımız olmasına rağmen özellikle içinde bulunduğumuz Covid-19 salgını döneminde daha fazla önemi anlaşılmıştır. Biz iktidara geldiğimiz ilk günden itibaren vatandaşlarımızın en temel ihtiyacı olan içmesuyunun temini hususunda büyük gayret gösterdik. Afyonkarahisar şehir merkezi, ilçeler ve bazı beldeler olmak üzere inşa ettiğimiz içmesuyu temin tesisleri ile yıllık toplam 44 milyon m3 menba kalitesinde içmesuyu temin ediyoruz.

Afyonkarahisar şehir merkezinin 2050 yılına kadar içmesuyu ihtiyacını karşılayacak olan Düzağaç Akdeğirmen Barajını inşa ettik. Ayrıca isale hatları ve modern bir ileri içmesuyu arıtma tesisi inşa ettik. İlçelerimizin ve pek çok beldemizin uzun vadeli içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıladık.

Akarçay, Afyonkarahisar’ın İncisi…
AK Parti’den önce Akarçay’ın durumu içler acısıydı. Çayın etrafı kokudan geçilmez, bataklıktan farksız, sivrisinekten geçilmeyen bir yerdi. Çevresindeki konutlar ise 70.000 ila 80.000 TL civarında değersiz bir bölge idi. Akarçay’ın içler acısı pis hali sebebiyle, hemşehrilerim buraya “Kokarçay” adını vermişlerdi.
1938 yılından beri hayal edilen Akarçay Islah Projesini, Bakanlığım döneminde
2 yılda gerçeğe dönüştürerek 2011 yılında hizmete aldık. Akarçay’ı ıslah ederek şehrimizin incisi haline getirdik. Afyonkarahisar Belediyemizin de büyük gayretleri ile muazzam bir rekreasyon projesini ilimize kazandırmış olduk. Akarçay bu gün ismiyle müsamma bir şekilde ülkemizin emsal projelerinden biri olmuştur. Bu proje şehrimizin marka değerini arttıran bir proje olmuştur. Şu anda bu bölgedeki ev fiyatları 6 kat civarında artarak 300.000 ila 450.000 TL civarına yükselmiştir. Ayrıca, o bölge çok gelişmiştir.

Afyonkarahisar, ilçeler, beldeler ve köylerimizde toplam 222 adet dere ıslahını gerçekleştirerek; Afyonkarahisar şehir merkezi, 205 yerleşim yeri ve 330.000 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. Ayrıca 1.500 adet araç ve yaya köprüsü inşa ederek vatandaşlarımızın ulaşımında büyük kolaylık sağladık.

Afyonkarahisar’a Yatırım Mührümüzü Vurduk…
İktidara geldiğimiz 2003 yılından itibaren, her zaman milletimizin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda önceliğimiz yatırım ve hizmet olmuştur. Özellikle Bakanlığım döneminde ilimizin kalkınması ve vatandaşlarımızın refah seviyesinin artması için su alanında muazzam yatırımlar gerçekleştirdik.

Yaptığımız her yatırım faydaya dönüştükçe ve hemşehrilerimin aile bütçesine katkı sağladıkça onların gözlerindeki mutluluk ve heyecan bize yeni projeler için güç vermiştir. Son 18 yılda ilimize kazandırdığımız bu yatırımlar ilimizin nereden nereye geldiğinin en büyük göstergesidir. Bugün 18 yıl önceki Afyonkarahisar yok artık. Bu gün gelişmiş, kalkınmış ve Ege’nin yıldızı olmuş bir Afyonkarahisar var. İlimizin daha fazla gelişmesi ve kalkınması için bundan sonra da var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Prof. Dr. Veysel EROĞLU


Afyon Kent Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu