Afyon HaberBelediyeler

BÖLGENİN İLK VE TEK GASTRONOMİ MÜZESİ AÇILDI

BÖLGENN LK VE TEK GASTRONOM MÜZES AÇILDI

            2019 ylnda UNESCO tarafndan Gastronomi ehri ilan edilen ehrimize Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek öncülüünde yeni bir eser saha kazandrdk. Bu kapsamda ehrin mutfak kültürünü duyurmak ve gelecek nesillere miras brakmak için yaplan yatrmlardan biri olan Gastronomi Müzesi törenle hizmete açld.

Belediyemiz tarafndan yaplan bölgenin ilk ve tek Gastronomi Müzesi dualarla açld. Afyonkarahisar Kültür ve Sanat Evi bünyesinde hizmet verecek Gastronomi Müzemizde mutfak kültürümüze ait deerlerin tantlmas ve aktarlmas adna yiyeceklerin tarihçesi, üretimi, hazrlanmas ile sunumu ve bu aamada kullanlan araç gereçler ile ilgili bilgiler yer alyor. Bakanmz Mehmet Zeybek’in ev sahipliinde düzenlenen açl törenine Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiitba, Cumhuriyet Basavcs Fatih Karabacak, AKÜ Rektörü Mehmet Karaka, AFSÜ Rektörü Nurullah Okumu, l Emniyet Müdürü Ali Temiz, l Jandarma Komutan Ylmaz Krgel, l Müftüsü Sinan Cihan, Belediye Bakan Yardmclarmz Murat Öner, Bar Dal, daire müdürleri ve basn mensuplar katld.

Kurdele kesimi ile yaplan açl ardndan Bakanmz Mehmet Zeybek ve Valimiz Kübra Güran Yiitba ile protokol üyeleri müzeyi gezerek bilgiler ald. Haha Odas, Sucuk Odas, Lokum Odas, Günlük Yaam Odas, Mahalle Frn ve Geleneksel Mutfaktan oluan Gastronomi Müzesi protokol üyelerinin de beenisini kazand. Yöresel lezzetlerin simgesel halde sergilendii müzede yer alan ürünler gerçeinden ayrt edilemedi.

Gastronomi Müzesi ardndan Nalbant Müzesinde de incelemeler yapan heyet aile fotoraf çekilmesi ile ziyareti sonlandrd.

“TARHE VE LEZZETE YOLCULUK”

Törende açklamada bulunan Bakanmz Mehmet Zeybek; “ UNESCO’nun bizden yerine getirmemizi istedii artlardan biriydi Gastronomi Müzesi olmas. Çok ükür arkadalarmzn çalmalar ile tamamlayarak açln gerçekletirdik. Tarihe bir yolculuk yaplyor burada. Afyonkarahisar’n yöresel ürünleri nelerdir canl olarak burada sergilenebiliyor. Afyonkarahisar’a gelen yerli ve yabanc ziyaretçilerin buray mutlaka görmesi gerekiyor. Burada ayn zamanda Nalbant Müzesi de var. ki müzeyi ayn anda oluturabilen illerin banda geliyoruz. Zengin bir kültürümüz var. Restore ederek yeniden kazandrdmz tarihi konamzda bu müzeyi açmamz ayr bir önem tayor. Ziyaretçilerimizi bekliyoruz. Hayrl uurlu olsun” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu