Siyaset

AKP’linin hakkını CHP’li Köksal savundu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, staj ve çıraklıkların, sigorta başlangıcı sayılması gerektiğini belirterek, “EYT yasası çıkmadan evvel bu mağduriyet de bir an önce çözümlenmeli” dedi.

 

TBMM Genel Kurulunda söz alan CHP’li Burcu Köksal, AK Partili olan bir EYT’linin de hakkını savunarak, yasada düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Köksal; “Milyonlar EYT yasasını beklerken ilk maaşların mart ayında yatacağı belirtiliyor ancak maaş hesaplaması yapılırken maalesef ekranda birçok EYT’li düşük miktarlarda maaş alacağını görüyor. Mesela, Afyonkarahisar’dan EYT’li bir hemşehrim ‘7 bin 845 gün primim ve otuz üç yılım var, 5 bin 80 lira maaş gözüküyor. Ben AK Parti üyesiyim, böyle bir adaletsizlik olur mu? Lütfen Mecliste söyleyin’ diyerek ekran görüntüsünü bana gönderdi. Lütfen bu adaletsizliğe yasa gelmeden bir an önce son verelim. Öte yandan, 1999 öncesi staj ve çıraklığın sigorta başlangıcı sayılmaması ve emekliliğe dâhil edilmemesi de ayrı bir mağduriyet yaratıyor. Staj ve çıraklık bir çalışmadır, hizmettir, emekliliğe dâhil edilmesi ve stajın sigorta başlangıcı sayılması gerekiyor. Yasa çıkmadan evvel bu mağduriyet de bir an önce çözümlenmeli” diye konuştu.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu