Afyon Haber

AFYONKARAHİSAR’IN MUTFAK KÜLTÜRÜ BU KONAKTA YAŞATILACAK

AFYONKARAHSAR’IN MUTFAK KÜLTÜRÜ BU KONAKTA YAATILACAK

GASTRONOM KONAI AÇILDI

        UNESCO tarafndan “Yaratc ehirler A”na dâhil edilen Afyonkarahisar’n mutfaktaki kültürel birikimi, tarihsel bilgilerle Gastronomi Kona’nda gelecek kuaklara aktarlacak. Dünyada Gastronomi Marka ehir unvann alan 36 Türkiye’de ise üç ehirden biri olan Afyonkarahisar’da Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek’in talimatlar ile restorasyonu tamamlanan Gastronomi Kona hizmete açld.

AFYONKARAHSAR’IN DAMAK ÇATLATAN LEZZETLER MSAFRLERN BEKLYOR

       Burmal Mahallesi’nde Benliolu Kona olarak bilinen tarihi yap restore edilerek Gastronomi Kona ad altnda, ehrimize hizmet verecek. Medeniyetler beii Afyonkarahisar’n tarih ve kültür zenginlii ile harmanlanm lezzetlerini tantmak amacyla hayata geçirilen UNESCO Afyonkarahisar Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek’in ev sahipliinde düzenlenen açl törenine, Valimiz Gökmen Çiçek, AKÜ Rektörü Mehmet Karaka, l Jandarma Komutan J.Albay Ylmaz Krgel, l Genel Meclisi Bakan Burhanettin Çoban, ATSO Bakan Hüsnü Serteser, AK Parti Merkez lçe Bakan Ziya Cokun Karadeniz, AK Parti l Gençlik Kollar Bakan Ethem Karahan, Bakan Yardmclarmz Süleyman Karaku, Murat Öner, daire müdürleri ve çok sayda vatanda tarafndan gerçekletirildi.

GASTRONOM KONAI EHRMZN MHENK TAI OLACAK

        Açl konumasn gerçekletiren Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek, “112 yllk tarihe sahip Benliolu Kona, gastronomimize yakr bir ekilde restore edildi. Konamzn içerisinde Afyon’un tarihi sürecinden geçen kavimlerle ilgili Lidya Odas, Hitit Odas, Frig Odas, Selçuklu Odas, Osmanl Odas, Cumhuriyet Odas gibi sembolik odalar oluturduk. ki odamz da Afyon mutfann vazgeçilmezi olan yer sofrasna göre dizayn ettik. Burada sadece Afyonkarahisar’mza özgü yemek çeitleri olacak. Kadim ehrimize gelen misafirlerimiz burada zengin yemek kültürümüzü tanyabilecek. Bu yerin hem belediyemize hem de ehrimize hayrl olmasn diliyorum. nallah buras Afyonkarahisar’n gözbebei olacak.” diye konutu.

“BURASI CAZBE MERKEZ OLACAK”

        Valimiz Gökmen Çiçek ise Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek ve ekibini tebrik ederek, her alanda Afyonkarahisar’n tantldna dikkat çekti. Çiçek; “Gastronomi sadece il merkezi için deil, ilçelerimizle birlikte yeni bir hedef, yeni bir projedir. Afyon’un mutfan misafirlere yerli ve yabanc herkese sunacak olan bu konak gastro alannda adeta bir cazibe merkezi olacak. Afyonkarahisar’n lezzetlerinin hem tantlaca hem tattrlaca konak Gastronomi kültürüne ayr bir deer katacak çalmadr. Afyonkarahisar’n sadece Türkiye’de deil tüm dünyada tantmna katk salayan Belediye Bakanmza yürekten teekkür ediyor, ekibini de kutluyorum.”

      Açl töreni ardndan katlmc misafirlere ehrimizin gastronomi yemekleri ikram edildi. Tören hatra fotoraf çekimi ile son buldu.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu