Asayiş

Acımız büyük

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Gaziantep, Sivas, Hatay, Şanlıurfa, Mersin, Samsun, Trabzon başta olmak üzere birçok kentte hissedildi. Çok sayıda ölü ve yaralı var. En büyüğü 6.6 olmak üzere 100 artçı deprem meydana geldi.

 

İlk belirlemelere göre depremde 10 kentte 1710 binanın yıkıldığı depremde saat 10.00 itibariyle toplam 284 kişinin yaşamını yitirdiği, 2 bin 323 kişinin yaralandığı açıklandı. 

 

Kahramanmaraş’ta 70, Malatya’da 47, Adıyaman’da 13, Diyarbakır’da 14, Şanlıurfa’da 18, Osmaniye’de 20, Adana’da 10, Kilis’te 8 ve Hatay’da 4 kişi hayatını kaybetti.

 

Kahramanmaraş’ta gerçekleşen 7.4 şiddetindeki depremin ardından Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Nurullah Kaya Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesine koordinatör olarak görevlendirildiği duyuruldu.

 

Afyon Belediyesi, deprem bölgesi için yardım kampanyasının başladığı duyurdu. Kullanılmamış kışlık kıyafet, bot, battaniye, çocuk bezi, elektrikli ve gazlı ısıtıcı gibi malzemeler Fuar Alanı’nda toplanıyor.

 

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, deprem sonrasında bir açıklama yaparak, “Deprem bölgesi için ambulans ve UMKE ekiplerimiz yola çıktı. AFAD ekiplerimiz hazır durumda. Ülkemize geçmiş olsun” dedi.

 

Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti Kızılay’a toplu kan bağışında bulunmak için kolları sıvadı. AGC Başkanı Sezer Küçükkurt, “Ülkemizde yaşanan deprem felaketi sonrasında Kızılay tarafından başlatılan kan bağışı kampanyasına destek amacıyla basın mensupları olarak kan bağışında bulunacağız. Kızılay Kan Merkezi’nde bugün yaşanan yoğunluk nedeniyle kan bağışlarını yarın saat 14.00’de Yeşilyol’daki Kızılay Kan Merkezi’nde gerçekleştireceğiz. Bağış için tüm meslektaşlarımızı bekliyoruz” dedi.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu