Türkiye

YÖK Başkanlığı’na Prof. Dr. Erol Özvar atandı

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK üyesi ve YÖK Başkanı seçildi. Prof. Dr. Özvar’a ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

ANKARA (İGFA) – 15 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Erol Özvar, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Yüksek Öğretim Kurulu üyeliği ve başkanlığına atandı.

2014 yılından bu yana YÖK Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Yekta Saraç ise, Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararına göre Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevine getirildi.

EROL ÖZVAR KİMDİR?

İktisat ve iktisat tarihi profesörüdür. 1966 yılında İstanbul doğdu. 1989 yılında Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü’nde lisans mezuniyetini tamamladı. Aynı üniversitede iktisat tarihi alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. Bilimsel çalışmaları genel olarak Orta Doğu’ya ve özel olarak Osmanlı Devleti’ne özgü ekonomik ve mali kurumlardaki değişmeleri ele alır.

Erol Özvar’ın Türkçe ve yabancı dillerde yayınlanmış çalışmaları içinde Osmanlı Maliyesinde Malikane Uygulaması (İstanbul: Kitabevi Yayınları 2004) isimli kitabı, Garanti Bankası’na bağlı Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi tarafından 2005 yılında kitap dalında en iyi eser ödülüne layık görüldü. Daha sonra Mehmet Genç ile birlikte Osmanlı bütçelerini yayına hazırladı. Osmanlı Maliyesi: Kurumlar ve Bütçeler (İstanbul: Garanti Bankası Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi 2006) adıyla ve 2 cilt halinde yayınlanan bu eser, 2013 yılında Uluslararası Halil İnalcık Tarih Ödülü’ne layık bulundu. 2009-2012 tarihleri arasında Harvard Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi’nde ve araştırma desteği kazandığı Harvard Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Araştırmaları Programı’nda ziyaretçi öğretim üyesi olarak çalıştı. Türk Tarih Kurumu’nun bilim kurulu üyeliği yaptı ve Uluslararası Türkiye’nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi Birliği’nin idare kurulu üyesidir. Uluslararası iktisat tarihi kurumunun bilim kurulu üyesidir (Fondazione Istituto Internazionale di Storia Economica F. Datini-İtalya). 

Erol Özvar, evli ve üç çoçuk babasıdır.

Söz konusu karara ulaşmak için tıklayabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu