Afyon Haber

ULU CAMİ YÖNETİM  PLANI ODAK GURUP TOPLANTILARI YAPILDI

ULU CAM YÖNETM  PLANI ODAK GURUP TOPLANTILARI YAPILDI

         Afyonkarahisar’n en büyük ibadet mekân olan Selçuklu mimarisi tarihi Ulu Camii, UNESCO’nun Dünya Miras Listesine aday gösterilmeye hazrlanyor. Kültür Varlklar ve Müzeler Genel Müdürlüünün Anadolu’daki ahap tavanl ve ahap destekli camilerin UNESCO Dünya Miras adaylk çalmalarnda evrensel deerlere sahip yaplar tüm dünyaya tantmak ve korunmalarn salayarak gelecek nesillere aktarlmas adna balatt çalmada, 2018 ylnda UNESCO geçici listesine giren Afyonkarahisar Ulu Cami’nin UNESCO Dünya Miras Kalc Listesi’ne aday gösterilmesi amaçlanyor.  

       Belediye Bakan Yardmcmz Benol Kaplan’n ev sahipliinde Ulu Cami Yönetim Plan odak gurup toplantlar yapld. Toplantlara Kültür ve Turizm Bakanl Müzeler Genel Müdürlüünden gelen teknik ekip öncülüünde; Konya Rölöve Antlar Müdürlüü, Eskiehir Kültür Varlklar Koruma Bölge Kurulu Müdürlüü, Kütahya Vakflar Bölge Müdürlüü, AFAD, Afyon Kocatepe Üniversitesi (Arkeoloji ve Tarih Bölümü) Afyonkarahisar l Müftülüü, Tac Ahmet Mahalle Muhtarl, Afyonkarahisar Belediyesi mar ve ehircilik Müdürlüü organizasyonuyla Ulu Cami’nin adeta ‘röntgeni’ çekildi.

           Toplantlarn ardndan ksa bir açklamada bulunan Belediye Bakan Yardmcmz Benol Kaplan, tarihi deerlerimizi tüm dünyaya tantmak istediklerini söyleyerek UNESCO Dünya Miras Listesine girmek için süreci yakndan takip ettiklerini ifade etti.Ulu Camii’nin maneviyat ve esiz özellii ile Afyonkarahisar’n en büyük deerlerinden birisi olduuna dikkat çeken Benol Kaplan, toplantlarn düzenlenmesinde emei geçen bata Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek olmak üzere ehrimize gelen konuklara emeklerinden dolay teekkür etti.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu