Dünya

Türkiye’nin yardımları Lübnan’a ulaştı

AFAD koordinasyonunda hazırlanan ve Mersin Taşucu Limanı’ndan yola çıkan 524 ton insani yardım malzemesinin ilk bölümü Lübnan’a ulaştı.

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda hazırlanan 524 ton insani yardım malzemesinin Mersin Taşucu Limanı’ndan yola çıkan ilk bölümü Lübnan’a ulaştı.

Trablusşam kentindeki limana yanaşan gemiyi, Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, Lübnan Yüksek Yardım Komitesi Başkanı Tümgeneral Muhammed Hayır ve Lübnan güvenlik kurumlarının temsilcileri karşıladı.

Yardım töreni dolayısıyla bir konuşma yapan Ulusoy, 15 TIR kamyonunun taşıdığı yardım malzemesini, Lübnan makamlarına teslim ettiklerini söyledi.

Bebek sütü ve gıda malzemesi içeren bu yardım paketinin Lübnan güvenlik kurumlarının mensuplarının acil temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla gönderildiğini kaydeden Ulusoy, “Yine Lübnan güvenlik kurumlarının mensuplarına ve ailelerine dağıtılmak üzere, 18 TIR kamyonundan oluşan ikinci yardımcı filosunun da bu hafta bitiminden önce Trablus’a ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

Lübnan’ın güvenlik ve istikrarını, kendi güvenlik ve istikrarından farklı görmeyen Türkiye’nin Lübnan’ın güvenlik kurumlarının ve mensuplarının desteklenmesine büyük önem verdiğini belirten Ulusoy, “Bugün ilk partisi Trablus’a varan bu yardım, Türkiye’nin Lübnan devleti ve halkını destekleme taahhüdünün sözde kalmadığının yeni bir somut kanıtıdır. Türkiye, bir kara gün dostu olarak, sadece devlet kurumlarıyla değil, sivil toplum kuruluşlarıyla da Lübnanlı kardeşlerini zor günlerinde yalnız bırakmayacaktır” diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan habere göre Ramazan ayında da bin tonluk insani yardım malzemesinin bölgeye geleceği duyuruldu.

Lübnan Yüksek Yardım Komitesi Başkanı Tümgeneral Muhammed Hayır ise, Lübnan’daki güvenlik güçlerine yönelik gerçekleştirilen yardımdan dolayı Türkiye’ye minnettar olduklarını kaydederek, dışarıdan gelecek her türlü insani yardıma kapıların açık olduğunu belirterek, Lübnan Başbakanı Necib Mikati’nin de bu yönde birçok girişimlerinin bulunduğunu hatırlattı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu