Türkiye

Trakya’nın ilk biyolojik arıtma tesisi!

Kırklareli’nin Lüleburgaz Belediyesi’nin Marmara’da yaşanan müsilaj sorunundan çok önce, 2013’te hizmete sunduğu ve Trakya’nın evsel nitelikli biyolojik atık su arıtma tesisi, yılda yaklaşık 7 milyon ton suyu arıtarak, temiz bir şekilde Ergene’ye deşarj ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da tesisi her dakika online takip ediyor.

KIRKLARELİ (İGFA) – Marmara Denizi’nde bu yıl yaşanan müsilaj sorunu ve Ergene Nehri’ndeki uzun yıllar süren kirlilik gündemdeki yerini korurken Lüleburgaz Belediyesi’nin 2013 yılında hizmete giren Trakya’nın ilk biyolojik arıtma tesisinde günde 20 bin ton, yılda ise yaklaşık 7 milyon ton su arıtılıyor. 24 saat çalışan tesiste çok sayıda işlemden geçen atık su, tamamen temiz bir şekilde Ergene Nehri’ne deşarj ediliyor.

Lüleburgaz Belediyesi’nin 2013 yılında maliyetinin yüzde 85’i Avrupa Birliği, yüzde 6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yüzde 9’u Lüleburgaz Belediyesi tarafından karşılanan Trakya’nın ilk biyolojik arıtma tesisi özelliğini taşıyan Lüleburgaz Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi, günde 20 bin metreküp suyu arıtarak Ergene’ye temiz bir şekilde deşarj yapıyor.

Yüzde 95 oranında arıtma

Tesisin 7 gün 24 saat boyunca sürekli çalıştığını söyleyen tesis müdürü çevre mühendisi Hüseyin Akdeniz, atık su arıtma tesisi hakkında detaylı bilgiler verdi. Tesisin 2013 yılında kurulduğunda Trakya’da hiçbir yerde biyolojik arıtma tesisi olmadığının altını çizen Akdeniz, “Arıtma tesisi kurulmadan önce Lüleburgaz Belediyesi tarafından toplanan atık su, kanalizasyon şebekesiyle Ergene Nehri’ne deşarj ediliyordu. Bu toplum ve çevre sağlığı açısından olumsuz etkiler yaratıyordu. 2013 yılı sonunda evsel nitelikli biyolojik atık su arıtma tesisimiz devreye girdikten sonra bu olumsuzluklar giderilmiş oldu. Proje maliyeti olarak AB’den yüzde 85, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yüzde 6, yüzde 9’luk kısım ise Lüleburgaz Belediyesi tarafından karşılanmıştı. Atık su Arıtma Tesisimiz 75 bin metrekare üzerine kurulmuş, evsel nitelikli biyolojik atık su arıtma tesisidir. Günlük yaklaşık 19-20 bin metreküp suyu 3 aşamadan geçirdikten sonra yüzde 95 oranında arıtarak Ergene Nehri’ne deşarj ediyoruz” dedi.

Veriler her dakika bakanlığa gönderiliyor

Kirliliğiyle Trakya’nın kanayan yarası haline gelen Ergene Nehri’ne Lüleburgaz Belediyesi’nin temiz su deşarj ettiğini vurgulayan Akdeniz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın online izleme kabini vasıtasıyla 24 saat boyunca tesisteki verileri takip ettiğinin altını çizdi. Akdeniz, “Arıttığımız suyla ilgili veriler dakika başında bakanlığa gönderiliyor. Eğer bir problem olduğu zaman gereken işlemler yapılıyor” dedi.

Laboratuvarda anında müdahale

Akdeniz, öte yandan tesiste bulunan laboratuvarda tesise giren suyun kirlilik yükünün her gün analiz edildiğini söyledi. Akdeniz, “Suyun kirlilik yüküne baktıktan sonra kaç partikülünü ve ne kadarını arıttığımızı görüyoruz. Buna göre müdahalelerde bulunuyoruz. Bununla birlikte havuzun belirli noktalarından da rutin bir şekilde numuneler alıp, tahlilini yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

En büyük sorun ıslak mendil!

Akdeniz, atık suları temiz bir şekilde Ergene’ye deşarj ettiklerini ancak vatandaşların da üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini söyledi. Akdeniz, kanalizasyona atılmaması gereken maddeler nedeniyle çok zorlandıklarını belirterek, kendilerini en çok zorlayan maddenin ıslak mendil olduğunu söyledi. Akdeniz, “Özellikle ıslak mendilden çok muzdaripiz. Halkımız klozetlerine ıslak mendil atmasınlar. Kulak çubukları çok fazla geliyor. Sayılamayacak kadar kulak çubuğu geliyor. Ya da tıraş olduktan sonra tıraş bıçağını atanlar var. Sayamadığımız daha çok şey atılıyor. Kanalizasyona atılan her şey buraya geliyor. Bu bahsettiğimiz şeyler makinelere çok sorun yaratıyor. Bununla ilgili iş kaybı da yaşatıyor” dedi.

Günde 6 bin 6500 kilowatt elektrik enerjisi

Akdeniz, tesisin 24 saat hiç durmadan çalıştığını ve 122 binlik Lüleburgaz nüfusunun atık suyunu temizlediğini belirterek, “Biz burada günlük 6 bin 500 kilowatt enerji harcıyoruz. Burada en fazla elektrik harcadığımız yer bakterilere oksijen verdiğimiz bölüm” şeklinde konuştu.

Atık su hangi aşamalardan geçiyor?

Lüleburgaz Belediyesi Atık su Arıtma Tesisi’ne su iki koldan geliyor. Bir kolektör hattıyla cazibeyle geliyor, bir de 400’lük kolektör hattıyla terfi pompalarına geliyor. Bu iki su birleştikten sonra atık su giriş yapısına giriyor. Giriş yapısında fiziksel arıtma gerçekleşiyor. Sular önce kaba ızgaradan geçiyor. Ardından ince ızgaralardan geçtikten sonra terfi havuzuna su toplanıyor. Terfi havuzuna toplanan su pompalar vasıtasıyla kum ve yağ tutucuya basılıyor. Burada kum ve yağ sudan ayrılıyor. Ardından su ana dağıtıma geçiyor. Ana dağıtım bölümünde ham su ile yeni devir edilen su birleşerek biyolojik safhaya hazırlanıyor. Birleşen havalandırmalı havuza aktarılıyor. Burada yaklaşık 18-24 saat arasında bekleniyor. Burada bakteriler tarafından su istenilen kararlı yapıya getiriliyor. İstenilen forma ulaşan su son çökertme havuzuna gidiyor. Son çökertme havuzunda kararlı olan çamur çöküyor. Bu şekilde su arıtılmış oluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu