Afyon Haber

TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE, TEŞEKKÜRLER AFYONKARAHİSAR

DÜNYA MOTOKROS AMPYONASI SONA ERD

TEEKKÜRLER TÜRKYE, TEEKKÜRLER AFYONKARAHSAR

         Spor ehri Afyonkarahisar Motokros’un formulas MXGP’nin ilk kez ayn haftada yaplan iki etap yarlarna ev sahiplii yapt.Afyonkarahisar’da düzenlenen Dünya Motokros ampiyonas’nn 9. ayak organizasyonunda (MXGP Of Afyon) çeitli kategorilerde mücadeleler verildi. Dünya Motokros ampiyonas’nda ilk kez bir ehir adna yar düzenlendi.Afyon Motor Sporlar Merkezi’ndeki organizasyonun son gününde Dünya Gençler Motokros ampiyonas’nn (MX2) birinci yar yapld. Gençler kategorisinde yar saat 15.00’te balad. Türkiye’yi ve Afyon’u gururlandran ampiyona oldukça heyecanl anlara sahne oldu. Kyasya rekabetin yaand yar boyunca adeta nefesler tutuldu. lk yar Fransz Maxime Renaux kazanrken, ikincilii ayn ülkeden Tom Vialle elde etti, talyan Mattia Guadagnini ise üçüncü oldu.

           ampiyonada MXGP 2. Yar saat 16:00’da balad. Dünyann en iyi pistinde mücadele veren motor yarçlar zorlu parkurda adrenalin dolu anlara da imza att. Afyon Motor Sporlar Merkezi’ndeki organizasyonda Dünya Gençler Motokros ampiyonas’nn (MX2) ikinci yar yapld. Tom Vialle birinci tamamlad yarmada ikincilii Fransz Maxime Renaux, üçüncülüü de Jed Beaton ald. Düzenlenen törenle dereceye girenlere kupalar Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek ve Milletvekillerimiz Ali Özkaya ile brahim Yurdunuseven tarafndan verildi.

120’DEN FAZLA SPORCU 180 ÜLKE 3.1 MLYAR SEYRC

            Dünyann çeitli bölgelerinden ve ülkelerinden 120’den fazla sporcunun katld ampiyona; kupa sahiplerinin belirlendii yarlarn ardndan son buldu. Yarçlar, Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek’in destekleri ile yaplan dünya standartlarnn üstünde olan Motor Sporlar Merkezi’nde ki ödüllü pistte kyasya bir mücadele verdi. Afyon Motor Sporlar Merkezi’nde yar heyecan hafta boyunca devam etti. Dünya ampiyonas yarlar Afyonkarahisar ev sahipliinde gerçekletirilirken, son yarlar ise bugün tamamland. Dünya Motokros ampiyonas’nn 9. ayak organizasyonunda MXGP Of Afyon, çeitli kategorilerde verilen mücadeleler ardndan ampiyonlara ödüllerinin verilmesi ile son buldu.

“BU GURUR AFYONKARAHSAR’IN”

           Yarlarn tamamlanmasnn ardndan açklama yapan Milletvekilimiz Ali Özkaya;“Cumhurbakanlmzn himayesinde Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek’in önderliinde yaplan MXGP Motokros yarlarnn son günündeyiz. Dünyann en iyi pisti seçilen Afyonkarahisar padoklar bütün dünya ile bulutu. Oldukça mükemmeldi yarlar, festivallerde çok elenceliydi. Emei geçenlere, Belediye Bakanmza, Kültür Bakanlmz ve Cumhurbakanmza teekkür ediyorum.Dünya Afyonkarahisar’da bulutu.” dedi.

        Milletvekilimiz brahim Yurdunuseven ise; “Bir haftadr süren organizasyonun son günündeyiz. MXGP TURKEY ve MXGP AFYON’u büyük bir baar ile sonuçlandryoruz. 125 den fazla ülkede milyarlarca insann seyrettii motor sporlar yar etkinliklerinde bir baarya imza atld. Bu kapsamda bata Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek olmak üzere Federasyonumuza teekkür ediyorum. Afyonkarahisar bir kez daha büyük bir ehir olduunu, gastronomide de sporda da her alanda birinci olduunu ispatlad. Önümüzdeki etkinliklere bakyoruz, bizi seyretmeye devam edin.” ifadelerini kulland.

         Motor Sporlar Merkezi’ndeki son yarlar yakndan takip eden Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek açklamasnda; “Her yl devam eden Dünya Motokros ampiyonasnn ilk defa iki ayan da Afyonkarahisar’da gerçekletirdik. Gururlu ve mutluyuz. MXGP ampiyonas “Güvenli ülke Türkiye” sloganyla korona ile verdii mücadele sayesinde talya’da deil ehrimizde yapld. Bu yolda bizlere destek çkan federasyonumuza teekkür ediyorum. Profesyonel bir organizasyonla hem yarlar hem de festivallerimizi halkmzla buluturduk. Avrupa Gençler ve Dünya Motokros ampiyonasn artk noktalyoruz. ehrimiz oldukça heyecanl ve renkli, elenceli anlara ev sahiplii yapt. Sporcularmza hayatlarnda baarlar diliyorum, katk verenlere emeklerinden ötürü teekkür ediyorum. Bundan sonra da Kadim ehrimiz Afyonkarahisar uluslararas organizasyonlara ev sahiplii yapmaya devam edecek.” diye konutu.

         TMF Bakan Bekir Yunus Uçar Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek’in spor alannda baarl çalmasna dikkat çekerek; “Dünya çapndaki bu organizasyonun en önemli özellii 100de 100 yerli ve milli kaynaklar ile yapld. Bu tesisler, buradaki pist hizmetleri Afyonkarahisar Belediyesi tarafndan yapld. Dünyann en iyi alt yap ödülüne sahip parkurunun olduu alanda yarlar düzenledik. Valiliimiz de bizlere destek oldu, konaklama ve idari hizmetleri vermek noktasnda destek çkt. Teknik ekibi, jürisi, yar yönetimi ve hakemlerde Türkiye’de yetimi olan insanlar tarafndan yapld. 150 binden fazla misafirin arland Afyonkarahisar artk bir dünya markas. Önümüzdeki yllarda da 500 bin misafiri arlama hedefinde olacaz. Emei geçenlere teekkür ediyorum.” dedi.

MXGP of TURKEY ve MXGP of AFYON

Dünyann en çok izlenen yarlarndan biri olan Dünya Motokros ampiyonas’nn 8’inci etab MXGP of TURKEY ve 9’uncu etab MXGP of AFYON dünyada ilk kez ayn hafta içinde yapld. MXGP of TURKEY 4-5 Eylül’de ve MXGP of AFYON 7-8 Eylül’de “Dünyann En yi Pisti” ödüllü Afyon MotorSporlar Merkezi’nde kouldu. Dünyann en iyi motokrosçularnn yaraca yarlar 7.3 milyar kiinin yaad 180 ülkede yaynlanarak 3.1 milyar izleyici tarafndan izlendi. MXGP of TURKEY ve MXGP of AFYON yarlar Türkiye’de ise TRT SPOR ve TRT SPOR YILDIZ’dan canl canl yaynland.

DÜNYA’NIN GÖZÜ AFYONKARAHSAR’A ÇEVRLD

ampiyonay Amerika, ABD, Afrika Avrupa’dan çeitli ülkeler de takip etti. Öte yandan önümüzdeki günler ve hafta boyunca da ampiyonann tekrar ve organizasyondan geriye kalanlar; FOX Latin Amerika, Redbull TV MX Dünyas, Afrika AXP, Arnavutluk Kreator TV, Avusturya Kreator TV, Baltics TV3 Sport, Bosna Kreator TV, Hrvatistan Kreator TV, Finlandiya MTV Fransa Automoto TV, Macaristan Kreator TV, Kosova Kreator TV, Karada Kreator TV, Kuzey Makedonya Kreator TV, Portekiz SPORT TV, Romanya Bak Spor, Srbistan Kreator TV, Slovenya Sport TV ve spanya Movistar ‘da yaynlanmaya devam edecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu