Yaşam

Sivas’ın yöresel kıyafet defilesi beğeni topladı

İstanbul’da düzenlenen 12. Geleneksel Sivas Tanıtım Günlerinde Sivas ve Divriği’nin Giyim Kültürünün Nadide Örnekleri Sivas Olgunlaşma Enstitüsü’nün tasarlayıp yaptığı kıyafetler defile ile sunuldu.

SİVAS(İGFA)- İstanbul'da 12.'si düzenlenen Sivas Tanıtım Günleri yaptığı etkinliklerle  İstanbul'da yaşayan Sivaslılara güzel bir hafta yaşattı. Sivas Divriği ilçesinde, Selçuklu Dönemi'nde Mengüceklere başkentlik yapan, ortaçağın en önemli eseri olan Divriği Ulu Cami üzerindeki desenlerden yola çıkılarak tasarlanan kıyafetlere ek olarak, yine Sultan Şehir Sivas’ın halı, kilim ve Selçuklu motiflerinden yola çıkılarak hazırlanan kıyafetler modernize edilip 40 kıyafet yöresel ve folklorik çalışmalarla yapılan muhteşem defile, beğeni topladı. 

Defilede Divriği Kaymakamı Yakup Papaker’e, Sivas Olgunlaşma Enstitüsünün Değerli Müdiresi Aysel Şenlen ve hocalarına, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Müdürü Erkan Duyar’a, Dünya Mirası Divriği MengücekVakfı Başkanı Prf. Dr. Mahir Tevruz’a, Koreogaf Asil Çağıl’a, Defile Koordinatörü Orhan Delipınar’a sahnede teşekkür edildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu