Afyon Haber

PRENSİBİMİZ HIZLI OLMAK YERİNDE YAPMAK GÖNÜL RIZASI

BAKAN KURUM NET KONUTU: 

“PRENSBMZ HIZLI OLMAK YERNDE YAPMAK GÖNÜL RIZASI”

        Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek, Kentsel Dönüüm Projesi’nin yaplaca Msri Mahallesi’ndeki hak sahibi vatandalarmz Çevre ve ehircilik Bakanmz Murat Kurum ile buluturdu.

                Belediye Bakanmz Mehmet Zeybek, Geçtiimiz aylarda Çevre ve ehircilik Bakanmz Murat Kurum’u Afyonkarahisar’a davet ederek hak sahiplerinin projeye ilikin detaylar, ilk azdan dinleyeceini söylemiti. Belediye Bakanmzn Mehmet Zeybek’in bu daveti üzerine ehrimize terif eden Çevre ve ehircilik Bakanmz Murat Kurum, projeye ilikin detaylar yapt sunumla anlatt.

“MLLETMZN RIZASI OLMAYAN HÇBR PROJEY HAYATA GEÇRMEDK”

          19 yldr milletimizin istemedii hiçbir projeye balamadklarna dikkat çeken Bakan Kurum, “Msri Mahallesi’nde de Türkiye’nin tüm illerinde de duruumuz bu olmutur. Bu durutan asla ve asla vazgeçmeyeceiz” diye net konutu.

           Bakan Kurum; “Eer ki hak sahiplerimizden % 50 ve üzeri vatandamz bu projenin yaplmamasn isterse Biz buna da hazrz. Taleplerinizi ofisimize bildiriniz. Haziran ay sonuna kadar süre tayin edelim. Bu süre zarfnda kararnz verin. Eer ki %50’den 1 fazla kii yaplmasn derse yapmayz. Bu imar plan ile sizleri serbest brakrz. Bu imar plann onaylarz ve siz müteahhitlerle görüürsünüz. Bu bölgeye bundan baka bir imar plan uygulanamaz. Vatandamza ramen, hiçbir i yapmadk, yaptrmadk bundan sonraki süreçte de yapmayacaz.” dedi. 

       Bu süreçte masann her iki tarafnda da durduklarna ifade eden Bakan Kurum; “Amacmz acil öncelikli, riskli dediimiz binalardaki vatandalarmzn can ve mal güvenliini teminat altna almak.  Bunu yaparken de masann iki tarafnda da oturduk üç prensip belirledik. Hzl yapacaz, yerinde yapacaz, gönüllü yapacaz dedik…Vatandalarmzn taleplerini hep dikkate aldk. Bu taleplere baktmzda ise kendi yerinde kalmak istiyor ve madur olmak istemiyor” dedi.

506 KONUT, 152 DÜKKÂN ÜRETLECEK

         Yap ve arsa deerlerinde yaplan düzenlemelere de deinen Çevre ve ehircilik Bakan Murat Kurum,”Birinci etap için 70 adet 1+1, 222 adet 2+1, 214 adet ise 3+1 olmak üzere toplam 506 konut üreteceiz. Yine projemizde 152 ticari üniteden toplamda 658 tane bamsz bölüm üretiyoruz. Daha önce yaplan çalmalarda, sizlerle yaplan görümede arsa deerlerinin ucuz olduunu, buna ilikin yap deerlerinin yükseltilmesi gerektiini ifade ettiniz. Bir daha çaltrdk, arkadalarmz… Bu çerçevede eski yllardaki sürecimizi bugünün artlarna göre güncellenmi haliyle; önceki yaplan çalmalarda 400 TL ile bin 700 TL olan arsa deerlerimizi, 800 TL ile 3 bin 500 TL arasna çkardk. Yap ile alakal ise binalarnza ilikin daha önce bin 1000 TL deer tespiti yaplan deerleri ise 2 bin 100 TL’ye çkardk” dedi.

ORTALAMA ÖDEME PLANLANI AÇIKLADI

         Ortalama rakamlarla ödeme plann da açklayan Bakan Kurum; “Projemizin 280 milyon TL maliyeti var. Yaklak 160 milyon TL’ye bu projeyi sübvanse ediyoruz. Kalan ksma ilikin “ben burada kalmak istiyorum, yeni evlerden almak istiyorum” diyen ve 1+1 daireye sahip olmak isteyen vatandalarmz ortalama 125 bin lira, 2+1 daireler için 150 bin lira, 3+1 daireler için 175 bin lira borçlanacaklar. Bu rakamlar ortalama rakamlardr. Yüzde 10’u amasn müsaade etmeyecek ekilde TÜFE’ye endeksli olarak 180 ay boyunca 690 lira ile 970 lira arasnda vatandalarmzn aylk taksitleri olacak.  Kira yardm için 1000 TL, tanma yardm için 2000 TL belirledik. Kiraclar sadece tanma bedelinden faydalanabilecek. Mülk sahipleri hem kira yardmndan hem tanma yardmndan faydalanabilecek. Bu süreçte hiçbir ekilde vatandalarmzn madur olmasn istemiyoruz.

“VATANDALARIMIZA HER TÜRLÜ DESTE VERECEZ”

         Hak sahibi vatandalarmzn mutlu olaca ve rza gösterecei projeyi hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyleyen Çevre ve ehircilik Bakan Murat Kuru son olarak sözlerini öyle tamamlad;” Baz arkadalar “ben niye bu kadar ödüyorum, bittii zaman bu alann deeri, dairenin deeri ne olacak” diye düünebilir ancak, Belediyemizle sahada yaptmz çalmalar neticesinde bu bölgede bu proje çerçevesinde biten 3+1 dairenin 700 bin TL’den aa olmayacan öngörüyoruz.  Bizde birileri gibi “bunlar size yapacaz, hiçbir desteimiz olmayacak bol keseden atmaya devam edeceiz” anlay yok.

          Eer vatandalarmz istiyorsa, rza gösteriyorsa, devlet olarak gerekli her türlü destei biz kendilerine vereceiz.  Hata varsa hatamz düzeltmeye razyz. Bizler dönüüm bittiinde hak sahibi vatandalarmzn mutlu olduu bir proje olsun istiyoruz. imdiden Msri Camii Kentsel Dönüüm Projemizin size ve Afyonumuza hayrl uurlu olmasn diliyorum.

Haberin videosu için TIKLAYIN

https://we.tl/t-bKcbuh9oxB

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu