Ekonomi

Koronavirüs Sebebi ile Devletten Nasıl Nakit Yardım Alınır ? – EKONOMİ

Yapılan bu yardımlar düzenli merkezî sosyal yardım kapsamında kayıtlı olan 65 yaş aylığı, engelli aylığı, engelli yakını aylığı, silikozis aylığı, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakit yardım, muhtaç asker ailelerine yönelik düzenli nakit yardım, öksüz yetim yardımı, muhtaç asker çocuğu yardımı, şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, çoklu doğum yardımı, psiko-sosyal ve mali kayıp yaşamakta olan tüberküloz ve SSPE hastalarına yönelik düzenli nakdî yardım programı kapsamında yer alan hanelere herhangi bir müracaatya gerek olmaksızın yapılacaktır.

Ödemeler doğum senesinin son rakamına göre 1 Nisan 2020 günü başladı. 5 Nisan 2020 günü ise tamamlanacaktır. Buna göre doğum senesinin son rakamı 0 ve 5 olanlara 1 Nisan`da, 1 ve 6 olanlara ayın 2`sinde, 2 ve 7 olanlara ayın 3`ünde, 3 ve sekiz olanlara ayın 4`ünde, 4 ve 9 olanlara ise aynı ayın 5`inde yapılacaktır. PTT Kartı olan vatandaşlarımız, 1.000 TL`lik desteği tüm kamu bankalarının ATM`lerinden komisyonsuz olarak çekebilecektir.

Nakdi sosyal yardımların dağıtılmaya başlanması sebebi ile kaydı olmayan ya da bu yardımları alamayan çok sayıda takipçimiz kendilerinin de muhtaç olduğunu bu yardımlardan nasıl yararlanabileceklerini  sitmize mesaj atarak sormaktadır

Tamamen karşılıksız olan devletin bu yardımlarından yararlanmak için resmî ikametgâhınızın bulunduğu il/ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir dilekçe ile T.C. Kimlik Numarası içeren bir nüfus cüzdanları ile başvurmanız gerekiyor.

Başvurunuz üzerine; hane içerisinde kişi başına düşen geliri 701,32 TL’den (net asgari ücretin 1/3’ünden) daha düşük geliri olanlara aile yardımları yapılmaktadır. 

Daha önceden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına hiç müracaat yapmamış ya da hane içerisinde kişi başına düşen geliri 701,32 TL’den (net asgari ücretin 1/3’ünden) daha yüksek olduğu tespit edilmiş olanlar maalesef nakdî yardım ve aile yardımlarından faydalanamamaktadır


Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu