Yaşam

Kocaeli Valisi Yavuz, Bursa’da Osmangazi’nin Fetih Müzesi’ne hayran kaldı

Bursa’da Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile birlikte Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ni gezen Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Osmangazi Belediyesi’nin şehire kazandırdığı eserlerden olan Fetih Müzesi’nin, medeniyet değerlerinin unutmaması adına önemli bir eser olduğunu söyledi.

BURSA (İGFA) – Kendisini ziyaret eden Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’u ilk olarak makamında ağırlayan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ziyaretinden dolayı memnuniyet duyduğu konuğuna, Osmangazi Belediyesi’nin çalışmalarını anlattı. Merkez binada yer alan BAREM, Osmangazi Atletizm Salonu, Osmangazi Meydanı ve Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi gibi vizyon projelerin maketlerinin yer aldığı bölümü Vali Yavuz’a gezdiren Başkan Dündar, projeler hakkında bilgiler verdi. Başkan Dündar, daha sonra konuğu Vali Yavuz’u Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ne götürdü.

Başkan Mustafa Dündar ile birlikte Fetih Müzesi’ni gezen Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, müzenin mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yer olduğunu söyledi. Daha önce bu boyutlarda bir müze görmediğini belirten Vali Yavuz, “Bursa, Osmanlı Devleti’nin kurucularının meftun olduğu, Ulu Cami’si, Yeşil Cami’si ve erenleriyle koskoca bir imparatorluğun çıkış noktası diyebileceğimiz, ecdadımızın bize bıraktığı en güzel şehirlerden biri. Müzede, geçmişimizin mükemmel bir şekilde canlandırıldığını gördük. Doğrusunu söylemem gerekirse, bu boyutta bir panoramik müze görmedim. Herhalde görülebilecek en güzel panoramik müze” ifadelerini kullandı.
 
Bu tür eserlerin, Türk tarihini gelecek nesillere aktarma adına çok önemli olduğuna dikkat çeken Vali Yavuz, “Biz devlet adamları, milli duyguları çok yüksek insanlarız. Fetih Müzesi’ne girişimizle birlikte biz de bir tarih yolculuğuna çıktık. Zaten bu tür mekanların kurulmasının asıl sebebi de, bu milli şuurun, manevi duyguların bir kez daha canlanması ve canlı tutulması. Bu müze, aynı zamanda gençlerimizin tarihle buluşmasını, onların medeniyet değerlerini unutmamalarını sağlayacak çok önemli bir eser olmuş. Başta belediye başkanımız Mustafa Dündar olmak üzere, buraya emek veren ve rahmeti rahmana kavuşan Halil İnalcık hocamız ve diğer tüm emeği geçenleri tebrik ediyorum” diye konuştu.

Nazik ziyareti için teşekkürlerini sunan Başkan Dündar, konuğu Vali Yavuz’a, ziyaretin anısına orijinali Harbiye Askeri Müzesi’nde sergilenen Orhan Gazi’nin miğferinin replikasını hediye etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu