Türkiye

Kemal Demirel sordu: 2023’te tren Bursa’ya gelecek mi?

22 ve 23’ncü dönem CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, yaklaşık 2 ay önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Arif Karaismailoğlu’na gönderdiği mektubuna gelen cevap üzerine, Bursa-Ankara Hızlı Treni için 2012’de temelin atıldığı Balat’ta basın açıklaması yaptı.

BURSA (İGFA) – TBMM 22 ve 23’üncü dönem Bursa Milletvekili Kemal Demirel, Demiryolu Sevdalıları Derneği Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı toplantıda, Ulaştırma Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Dr. Yunus Emre Ayözen’in imzasını taşıyan cevap yazısını kamuoyu ile paylaştı.

“2016 DENDİ 2019 OLDU, 2021 DENDİ 2023 OLDU…”

Bazı sorularına yanıt alamasa bile konuyu kamuoyu gündeminde tutmaya gayret ettiğini söyleyen Demirel, mektubuna gelen cevapta 56 kilometrelik Bursa-Gölbaşı-Yenişehir kesiminde altyapı yapım çalışmalarının devam ettiği, yüzde 80 fiziki ilerleme sağlandığı belirtilirken, Bursa-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin de 2023 yılı içerisinde tamamlanmasının planlandığını kaydetti. 2012 yılında Balat’ta yapılan temel atma töreninde 2016’da Bursa’ya hızlı trenin geleceğinin açıklandığını anımsatan Demirel, “2016 geldi, tren gelemedi. Daha sonra 2019, 2021 tarihleri zikredildi, 2019 geldi geçti, 2021 geldi geçiyor, tren halen yok. Şimdi ise 2023’ten söz ediliyor” dedi.

“HER PLATFORMDA DİLE GETİRİLMELİ”

“Bursa’ya Tren İstiyorum” kampanyasını 24 yıldır ara vermeden 40 il 22 ilçeyi ziyaret edip, yürüyüşler ve imza kampanyaları ile sürdürdüğünü belirten Kemal Demirel, “Bursalılar 2023’te hızlı trene binecek mi diye sorarken, aslında Bursalılar’ın 2023’te mutlaka ve mutlaka hızlı trene binmesi gerektiğine vurgu yapıyorum. Çalışmalar bu çerçevede sürdürülmelidir. Sorun çıktığı şeklindeki haberler üzerine tekrar soruyorum ve bu konuda resmi açıklama bekliyorum. Bu arada Sayın Ulaştırma Bakanı’ndan ülke ekonomisine en fazla  katkı veren 3 ilden biri olan Bursa’ya zaman ayırarak bir gün güzergah üzerinde inceleme yapmasını da özellikle istiyorum” diye konuştu.  Bursa’nın tüm dinamiklerine de seslenen Demirel, 2023 yılında Bursa’da trene binilmesi yönünde konunun her platformda yüksek sesle dile getirilmesi gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu