Türkiye

İzmit’te rekor nikah sayısı yankı buldu

Kocaeli’de İzmit Belediyesi’nin 18 yıllık rekor nikah sayısı, ulusal basında da geniş yer buldu. Salonları sembolik olarak 1 TL yaptıklarını hatırlatan Başkan Hürriyet,” İzmit dışından da yoğun ilgi var” dedi.KOCAELİ (İGFA) – İzmit Belediyesi’nin nikah memurları, 3- 11Temmuz  tarihleri arasındaki 1 haftalık süreçte 134 nikah kıyarak son 18 yılın rekorunu geride bırakmıştı. Kent kamuoyunda büyük yankı uyandıran bu gelişme, ulusal basın-yayın organlarının da dikkatini çekti.  Ulusal birçok yazılı ve görsel basın kuruluşunda yer bulan İzmit Belediyesinin rekor haberi, tüm Türkiye tarafından merakla takip edildi. 

Konu ile ilgili ulusal basına açıklamalarda bulunarak bilgi veren İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “3-11 Temmuz tarihleri arasındaki 1 haftalık süreçte gerçekleştirdiğimiz 134 nikah akdi ile İzmit’te son 18 yılın rekorunu geride bıraktık. Önceki dönemlerde bu sayı ortalama 100’ü bulurken, bu sene sayı gerçekten ciddi bir şekilde arttı” dedi. 

Gerçekleştirilen nikah sayısındaki rekorun sebebiyle ilgili de konuşan başkan Hürriyet, “Bunun tabi ki en önemli sebeplerinden biri, biz göreve geldiğimizde nikah salonlarımızı hem iyileştirdik hem de ücretlerini sembolik olarak 1 Lira yaptık. Dolayısıyla buradaki nikahlardan nikah salonu ücretini yüksek almamış oluyoruz. Sadece İzmit’ten değil, İzmit dışarısından da çok sayıda talep var. Nikah salonu sayımızı arttırdık, 7 adet nikah salonumuz var” dedi. 

“VATANDAŞLARIMIZ GAYET MEMNUN”

Vatandaşların, İzmit Belediyesinin hayata geçirdiği uygulamalardan çok memnun olduğunu belirten Hürriyet, “Nikah memurlarımız hem salonlarımızda hem de dışarıda nikahları kıyıyorlar. Aynı zamanda kadın nikah memurlarımız da var. Göreve geldiğimizde hiç kadın nikah memurumuz yoktu. Biz iki tane de memurumuzu göreve getirdik. Vatandaşlarımız da bu durumdan gayet memnunlar” şeklinde konuştu.  

Pandemi sebebiyle uygulanan yasakların büyük ölçüde kalkmasıyla birlikte nikahta taleplerin arttığına da vurgu yapan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Bunların nikah sayılarının artmasında etkisi var.  Tabi ki pandemi nedeniyle ara verilmiş, erteleyenler olmuştu. Herkes bir an önce nikahını yaptırmak istedi. Tüm bunlar bir araya gelince İzmit Belediyesi olarak son 18 yılın rekorunu kırmış olduk” ifadelerini kullandı. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu