EkonomiTürkiye

ISO 10002 Belgesi

Günümüz ekonomik döngüsü içerisind ticaretin payı her geçen gün artmaktadır. Hergün pek çok firma ekonomik sistem içerisinde yerini almakta ve faaliyetlerine hızlı bir şekilde başlamaktadır. Çeşitlenen sektörler, yeni iş kollarının ortaya çıkması ve artan firma sayısı ile müşteri taleplerinde de artışlar yaşanmaya başlamıştır. Yaşanan bu süreç firmalar arasında rekabetin artmasına neden olmakta ve firmalar Pazar payını artırmak için çeşitli yöntemleri uygulamaktadır.

Artan rekabet içerisinde müşteri kavramı son derece önemli bir hale gelmiştir. Firmalar müşteri sayısını artırmak, mevcut müşterilerini korumak ve sadık müşteri portföyünü oluşturmak için marka oluşturmakta, oluşturulan markanın değerini korumakta ve değerin yükseltilmesinği amaçlamaktadır.

Belirtililen tüm bu sürecin başarılı olabilmesi için müşteri memnuniyetinin sağlanması gerekmektedir.

ISO 10002 Müşteri memnuniyeti yönetimi, işletmelerin müşterşileri ile sağlıklı ilişkiler kurması ve oluşturulan bu ilişkinin çok daha ileri taşınması amacı ile geliştirilmesini sağlayan sürecin yönetimini içermektedir. Özkan danışmanlık tarafından alınan destek ile sağlanan bu süreç neticesinde sadık müşteri topluluğu oluşturulmakta ve işletmenin iş hacmi ve karlılığı artırılmaktadır.

www.ozkandanismanlik.com web sitesi üzerinden ISO 10002 belgesi hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşım mümkündür.

ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Özkan danışmanlık profesyonel olarak kurum ve kuruluşlara danışmanlık sağlayan bir kurumdur. Sağlanan danışmanlık hizmeti neticesinde pek çok firma önemli kazanımlar elde etmiştir. ISO 10002’nin işletmeler sağladığı faydalar şu şekildedir;

 • Müşteri feedback sonucunda izlenmesi gereken yolun ne olacağı bilinir.
 • Gelen müşteri şikayetleri neticesinde personelin gelişimi sağlanır.
 • Müşterilerin önemsendiği ve görüşlerinin dikkate alındığı gösterilir.
 • Müşteri memnuniyetinin sağlanmasında etkilidir.
 • Şikayetler için çözüm önerilerinin geliştirilmesi sağlanır.
 • İşletmenin prestijini ve ittibarını artırır.
 • Sadık müşteri oluşturulmasını sağlar ve bu şekilde müşteri maliyetnin azalmasına etki eder.

www.ozkandanismanlik.com internet sitesi ISO 10002 ile ilgili eğitim çalışmaları gerçekleştirmektedir. Dileyen kişiler internet sitesi üzerinden başvuru gerçekleştirebilmektedir.

ISO 10002 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 10002 Müşteri memnuniyeti yönetimi, müşterileri ile ilşkilerini daha üst seviyeye çıkarmak, hazır müşterinin elde tutulmasını sağlamak ve sadık müşteri portföyünün oluşmasını sağlamak noktasında büyük bir öneme sahiptir. Belirtilen ilişkilerin sağlanması için ulusal ve uluslar arası standartların işletme içerisinde sağlanması gerekmektedir. Buı standartların belirlenmesi ve işletme içerisinde ugulanması için Özkan danışmanlık bürosu işletnelere sanışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

ISO müşteri memnuniyeti standartlarını uygulayan işletmeler ISO 10002 belgesi alma noktasında gerekli başvuruları gerçekeleştirebilmektedirler.

ISO 10002 belgesi almak için yapılması gerekenler başlıca şu şekildedir;

 • ISO standartlarının işletme içerisinde uygulanıyor olması.
 • Gerekli olan ISO 10002 eğitimlerinin alınması.
 • ISO 10002 belgesi için gerekli başvurunun yapılması.
 • ISO 10002 prosedürlerinin yerine getirilmesi.
 • Denetim tarihinin belirlenmesi.
 • Belgenin alınması.

ISO 10002 belgesi alımı için ozkandanismanlik.com internet sitesi işletmelere destek sağlamakta ve sürecin takibini gerçekleştirmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu