Türkiye

Ilısu Barajı Bölgeye Hayat Veriyor… – Türkiye

CUMHURİYET TARİHİMİZİN VİZYON PROJESİ ILISU PROF. DR. VEYSEL EROĞLU BARAJI

Ilısu Barajı, Cumhuriyet tarihimizin en büyük projelerinden biridir. Türkiye’nin 70 yıllık rüyası olan baraj, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük liderliğinde ülkemize kazandırdığımız muazzam projelerden biridir.

Barajın yapılmaması için bazı şer güçler büyük engeller çıkarmasına rağmen; azim, irade ve kararlılıkla bu muazzam projeyi tamamlamaya muvaffak olduk. Her safhasını bizzat takip ettiğim bu muazzam proje 19 Mayıs 2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından hizmete açılmıştır.

ILISU BARAJI DÜNYANIN EN BÜYÜK PROJELERİNDEN BİRİDİR…

Ilısu Barajı sadece ülkemizin değil, Dünya’nın da en büyük barajlarından biridir.

  • Önyüzü Beton Kaplı Kaya Dolgu Baraj tipinde dolgu hacmi, kret uzunluğu ve beton yüzey alanı bakımından Dünya’da birinci,
  • Gövde hacmi bakımından Türkiye’de Atatürk Barajından sonra ikinci,
  • Üreteceği enerji bakımından Türkiye’de; Atatürk, Karakaya ve Keban Barajından sonra dördüncü,
  • Dicle Nehri üzerinde yapılmış ve yapılmakta olan en büyük barajdır.

Ülkemizin Enerjisine Enerji Katan Bir Proje…
Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajının kurulu gücü 1.200 MW, yıllık enerji üretimi ise 4,12 milyar kWh’tir. Her biri 200 MW’tan oluşan 6 türbinden meydana gelmektedir. Baraj tam kapasite enerji üretmeye başlayınca, ürettiği enerji 6 milyon nüfuslu bir şehrin yıllık enerji ihtiyacını karşılayabilecektir. Toplam maliyeti 18 milyar TL olan bu muazzam proje Cumhuriyet tarihimizin en büyük projelerinden biridir.
Barajın ülke ekonomisine katkısı yılda takriben 2,8 milyar TL’dir. Dolayısıyla takriben 7 yılda kendini amorti edecek son derece fizibil bir projedir. En az 500 yıl ömrü olan bu baraj kendi maliyetini 7 yılda amorti ettikten sonra kalan 493 yılda ülke ekonomisine bugünün değeriyle her yıl 2,8 milyar TL katkı sağlayacaktır.
Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ülkemizin enerjisine enerji katan bir proje olmuştur. Şuanda
6 türbinden ilk dört türbin devreye alınmış olup iki buçuk ay gibi kısa bir sürede 580 milyon kWh enerji üretmiş ve milli ekonomiye 350 milyon TL gibi büyük bir katkı sağlamıştır.

Dünya’ya Örnek Olacak Bir Proje…
Dünya’nın en büyük enerji projelerinden biri olan Ilısu Barajının yapılmaması için bazı şer güçler büyük engeller çıkarmak istediler. Ülkemizin özellikle enerji alanında kendi ayaklarının üstünde durmasını istemeyen ve Dünya üzerindeki enerji pastasından daha fazla pay almak isteyen devletler, bu projeyi yapmamamız için büyük uğraşlar verdiler.
Özellikle bazı batılı devletler bu projeyi engellemek için bizi çok oyaladılar. Kendi imkânlarımızla yapamayacağımızı düşündüler. Ancak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderliğinde azim, irade ve kararlılıkla Ilısu Barajını tamamlamaya muvaffak olduk. Barajın yapılmasından rahatsız olan başka şer güçler de vardı. Özellikle baraj inşaatı sırasında PKK Terör Örgütü tarafından baraj şantiyesine saldırılar da olmuştur ancak bu saldırılar bizi hiçbir zaman hedefimizden yıldıramamıştır.
Unutulmamalıdır ki Ilısu, yalnızca devasa gövdeye sahip bir baraj ve enerji projesi değildir. Çevre, yeniden yerleşim, tarihi ve kültürel varlıklara ilişkin çalışmalar, Ilısu’yu bir baraj projesi olmanın ötesine taşımış bilhassa tarihi ve kültürel eserlerin taşınarak baraj göl sahasından çıkarılmasına yönelik faaliyetler dünyaya örnek teşkil etmiştir.

Yüzlerce Yıllık Tarihi Eserleri Taşıdık…
Hasankeyf’te bulunan kültürel mirası korumak için muazzam bir projeyi hayata geçirdik. Yukarı şehir Arkeolojik Park ve Açık Hava Müzesi haline getirildi. Ayrıca tarihi eserler restore edildi.
Su altında kalacak eserler ise ileri teknoloji ile bir bir taşındı. İlk taşıdığımız tarihi eser 540 yıllık tarihi Zeynel Bey Türbesi oldu. 12 Mayıs 2017 tarihinde, 2 km ilerideki yeni yerine taşıdığımız
1.100 tonluk eserin taşınmasını bizzat koordine ettim.
Daha sonra ardından;

  • Artuklu Hamamı
  • İmam Abdullah Zaviyesi
  • Kale Kapısı
  • Er Rızk Cami
  • Süleyman Han Cami
  • Kızlar (Eyyubi) Cami taşındı.

Ilısu Köyünü Yeniden İnşa Ettik…
Ilısu Barajı göl alanında kalan Ilısu köyündeki vatandaşlarımız için bölge mimarisine uygun, baraj gölü manzaralı Türkiye’nin en güzel köyüne inşa ettik. Okulu ve sağlık ocağı ile birlik inşa ettiğimiz
48 konutun anahtarlarını hak sahiplerine Sayın Cumhurbaşkanımız 31 Ekim 2010 tarihinde vermişti.
Hasankeyf’i Yeniden İnşa Ederek Modern Bir Şehir Yaptık…

Hasankeyf’in yeni yerleşim alanını 6 katına çıkarttık. 500 dekar alanda kurulu olan eski Hasankeyf’in yerine, 3.000 dekar alanda, her türlü alt ve üst yapısıyla tarihi dokuya uygun çok modern bir şehir inşa ettik. Hasankeyf’in yeni yerini bizzat Hasankeyflilere sorduk ve istedikleri yere şehri taşıdık.
Ortalama 60 m2 olan eski konutların yerine tarihi dokuya uygun, ortalama 160 m2 konutlar inşa ettik. 875 konut, Hastane, 24 derslikli ilköğretim okulu, 24 derslikli ortaöğretim okulu, Turizm Otelcilik Yüksek Okulu ve Uygulama Oteli, Kütüphane, Kültür Park – Müze, Hükümet Konağı, Belediye Hizmet Binası, İlçe Emniyet Binası, İlçe Jandarma Komutanlığı, PTT Hizmet Binası, 500 kişilik Camii, Kültürel Yarımada bağlantı köprüsü ve Ticaret Merkezini inşa ettik.
Hasankeyf’te sadece su altında kalacak olan yerleşim yerleri değil, vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda mezarlar da taşındı. Hasankeyf ilçesinde 550 adet mezarın yeni yerlerine taşıma işlemi yöre halkının da katılımıyla dini vecibelere uygun olarak gerçekleştirildi. Mezarların Midyat Taşı ile kaplanmış olması yöre halkı tarafından memnuniyetle karşılanmıştır.
 
Baraj Sayesinde Çok Sayıda Köy Yolu Da Yapılıyor…
Baraj inşaatı kapsamında, araçların zorlukla geçtiği Midyat- Dargeçit yolu yeniden yapıldı. Bu çerçevede 52 km ulaşım yolu ile Dicle Nehri üzerine 250 metre uzunluğunda köprü inşa edildi. Daha önce sallarla geçilen Dicle Nehri artık köprü ile geçilmektedir. Baraj inşaatı kapsamında Batman-Siirt-Şırnak ve Diyarbakır’a ait köylerde de 237 km asfalt kaplı köy yolu yapılmaktadır.

Ilısu Barajı Bölgeye Hayat Veriyor…
Ilısu Barajı ile bölge adeta kültür ve turizmin cazibe merkezi olacak. Mevcut Hasankeyf’te herhangi bir yükseköğretim kurumu bulunmuyordu. Batman Üniversitesi ile yapılan işbirliği neticesinde Yeni Hasankeyf’e Turizm Otelcilik Yüksek Okulu ve Uygulama Oteli inşa edildi. Eğitime başlayan yüksekokuldan mezun olan öğrencilerin bölge turizmine büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Hasankeyf’i Yerinde İnceledik, Vatandaşlarımızın Taleplerini Dinledik…
Genel Başkan Yardımcımız Sayın Çiğdem Karaaslan ve beraberimizdeki DSİ, TOKİ, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin de olduğu bir ekiple Hasankeyf’te incelemelerde bulunduk. Özellikle yeni yerleşim yerini ziyaret ederek vatandaşlarımızı dinledik. Vatandaşlarımız taşındıkları yeni rahat ve ferah konutlardan duydukları memnuniyeti ifade ettiler. Ayrıca yeni yerleşim yeri olması sebebiyle yaşadıkları bazı problem ve taleplerini çözüme kavuşturmak için anında mahallinde gerekli talimatları verdik.
Özellikle ana cadde üzerindeki kaldırımların yenileme çalışmaları ve orta refüj çalışmaları TOKİ tarafından yapılmaktadır. Konutlarda tespit edilen her türlü eksik ve problemler TOKİ tarafından giderilmektedir. İçmesuyu hattındaki eksiklikler DSİ tarafından giderilecek ve Belediyeye teslim edilecektir.
Özellikle ilçenin çehresini güzelleştirmek için ağaçlandırma ve peyzaj çalışmalarına hız verdik. Sonbaharla birlikte yoğun bir ağaçlandırma seferberliği için toprak işleme ve teraslama çalışmalarını tamamladık. 3 parselde toplam 160 dekar alanda toprak işleme ve teraslama çalışmaları tamamlandı. Ekim ve Kasım aylarında yoğun bir fidan dikim çalışması yapılacak. 1000 adet elder çamı, 1000 adet kızılçam, 1000 adet aşılı mavi selvi, 1000 adet saksılı çınar, 1000 adet akça ağaç, 1000 adet dişbudak olmak üzere toplam 6.000 boylu fidan toprakla buluşturulacaktır. Yeni bir yüzen iskele kurma çalışmaları devam etmektedir.
Taşınan tarihi yapıları inceledik ve yetkili teknik ekipten bilgi aldık. Özellikle Küçüksaray’da tespit edilen problem giderilmektedir. Barajın test edilmesi sebebiyle su seviyesinin yükselmesi ile Küçüksaray’da meydana gelen su birikintisi, barajın enerji üretmeye başlamasıyla birlikte ortadan kalkmıştır. Bir daha da su seviyesi bu kota ulaşmayacaktır. Buna rağmen Küçüksaray’da daha kalıcı tedbirler alınmaktadır. Ayrıca müze ile alakalı tespit edilen küçük problemlerin giderilmesi noktasında gereken bütün talimatları verdik. Sayın Cumhurbaşkanımız da konuyu yakinen takip etmektedir. Kendisi, zaten benim 20 yıldır içinde olduğum ve takip ettiğim baraj, yeniden yerleşim ve kültür varlıkları konularını yakinen takip etmem için özellikle talimat vermişlerdir.
 
Sadece Türkiye’nin Değil Dünya’nın En Güzel İlçesi Olacak…
Hasankeyf, Dünya’nın en güzel ilçesi olacak. Bu konuda çok samimi ve kararlıyız. Bölge tarihi, kültürel ve tabiat turizmi bakımından cazibe merkezi olacak. Daha şimdiden baraj gölü üzerinde yamaç paraşütü aktiviteleri başlamıştır. Teknelerle gezinti turları, kano, yelken, dalış, flyboard gibi sportif faaliyetler yapılacaktır.

Hasankeyfli kardeşlerimiz başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın içi rahat olsun. Biz burada ülkemizin kalkınmasında lokomotif olacak ve Dünya’nın gıpta ettiği bir projeyi hayata geçirdik. Hasankeyf’e muazzam bir yatırım yaptık, bundan sonra da gereken ne varsa hepsini yine biz yapacağız.
Prof. Dr. Veysel EROĞLU


Türkiye Haberleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu