Eğitim

İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN PİSA 2021 Pilot Uygulaması ve Artuk Avition’u Ziyaret Etti…

İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN PİSA 2021 Pilot Uygulaması ve Artuk Avition’u Ziyaret Etti…

Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Fatih AKÇİL PİSA 2021 plot uygulama okulu  Özel Rahmiye Sare Palalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti. Okul Kurucusu Önder ARTUK ve Okul müdürü İbrahim ÇAKAL ‘dan alanlarla ilgili bilgi aldı.
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından organize edilen Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) Araştırması, 15 yaş grubu öğrencilerin modern toplumda yerlerini alabilmeleri için gereken temel bilgi ve becerilere, ne ölçüde sahip olduklarını ölçmeyi hedeflemektedir. Ülkemizin katılım sağladığı PISA Araştırması’nın bir sonraki döngüsü PISA 2022 kapsamında 09-10 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen Pilot Uygulamaya ilimiz Afyonkarahisar Merkez Özel AOSB Rahmiye Sare Palalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Dinar Fen Lisesi katılmaktadır.
Türkiye’de sadece 43 okulun seçilmeye uygun bulunduğu PİSA olarak kısaltılan Uluslar Arası Değerlendirme Programı OECD tarafından 1997 yılında kurulmuştur. Dünyada 15 yaşındaki 600.000 öğrenciyi sınayan ve bu uygulama sonuca göre ülkelerin eğitim seviyesini ortaya çıkarmaktadır. Dünyaca kabul gören ve 85 den fazla ülkenin katılacağı PISA 2021’de ülkemizi temsil edecek 43 okuldan biri RSP Teknik Koleji olmuştur. PISA yetkililerinin okuldan seçeceği öğrenciler ile PISA 2021 Pilot Uygulamasını 9 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirildi.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN Pisa 2021 Pilot uygulamasını yerinde incelemesinin ardından eklemeli imalat teknolojisi ile başta titanyum olmak üzere savunma sanayi, sivil havacılık ve medikal sektörlerine üretim yapan Artuk Avition hakkında bilgi aldı. Artuk Avition ‘da medikal alanında kişiye özel parça üretimi yapılmaktadır. Azerbaycan ‘da beyin ameliyatı olan bir hasta için özel impilant üretimi yapıldı. 
Ziyaret üretim laboratuvarlarının ve uygulama salonlarının gezilmesi ile son buldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu