Ege BölgeEkonomiTürkiyeYaşam

Hazz Lezzetleri Arasında Seçim Yapmakta Zorlanacaksınız

Dondurma her yaş grubundan insanın beğeniyle tükettiği lezzetlerden biridir. Birbirinden lezzetli çeşitleriyle özellikle yaz aylarının favorisi olan dondurma serinletici etkisiyle sıcak yaz günlerinin en favori lezzetlerinden biridir. Dondurma aynı zamanda birçok farklı çeşidi bulunan ve bu sayede her damak zevkine hitap etme konusunda haklı iddiaya sahip olan bir besin maddesidir. Hazz alanının önde gelen isimlerinden oluşan profesyonel ekibi ile birbirinden özel lezzetlerde dondurma ve macaron çeşitlerine ürün yelpazesinde yer vermektedir. Hazz ustalarının amacı tüm müşterilerine en taze ve kaliteli ham maddelerden ürettikleri, doğal ve lezzetli ürünleri sunmaktır. Hazz’ın taze olduğu kadar hijyenik ortamlarda üretilmesi nedeniyle de sıklıkla tercih edilen dondurma ve macaron çeşitleri hazz.com.tr adresinde online olarak satışa sunulmaktadır.

Dondurma 7’den 70’e hemen herkes tarafından sevilen, son derece lezzetli ve serinletici bir besin maddesidir. Serinletici bir tatlı olduğundan özellikle sıcak yaz günlerinde tüketilmesi ferahlatıcıdır ve doğal olarak yaz aylarında dondurma tüketimi artmaktadır. Hazz hem özel hem farklı lezzetleri müşterileriyle buluşturmayı temel önceliği olarak kabul eder. Bu kapsamda klasik dondurma çeşitlerinin yanı sıra Mochi dondurması, gelato ve sorbe gibi özel ürünlere de ürün kategorileri arasında yer verir. Ayrıca Hazz tarafından lezzet düşkünlerine sunulan ürünler sürekli olarak geliştirilmekte ve çeşitlendirilmektedir.

Mevsimsiz Lezzetlerde Bir Numara: Dondurma

Dondurmanın bu kadar çok sevilmesi ve tüketilmesi sonucunda günümüzde çok fazla çeşitte dondurma üretimi yapılmaktadır. Dondurma çeşitlerinin artması sayesinde farklı damak zevklerine sahip kişiler beğenilerine uygun dondurmaları satın alarak tüketme imkanı bulabilmektedirler. Ancak dondurma çeşitleri konusunda zaman zaman bazı kavram karmaşaları yaşanabilmektedir. Hazz ürün çeşitleri arasında yer alan Gelato dondurma ve Sorbe dondurma da dondurma severlerin beğenisini en az klasik dondurma çeşitleri kadar kazansa da dondurma, gelato ve sorbe aslında farklı ürünlerdir.

İtalyanca’da dondurma anlamına gelen Gelato’nun yapısı klasik dondurmaya göre daha yumuşak ve yoğundur. Daha az yağlı ancak kreması baskın bir lezzet olan Gelato, normal dondurmada %10 civarı olan yağ oranından daha düşük oranda yağ içerir. Bunun temel nedeni gelatoda süt kullanım oranının kremadan daha fazla olmasıdır. Ayrıca gelato hazırlama işlemi sırasında kullanılan ekipmanlar ile dondurma yapılırken kullanılan ekipmanlar arasında bazı farklılıklar vardır.

Artizan dondurma olarak da adlandırılan gelato dondurmanın diğer dondurma çeşitlerinden diğer bir farkı daha az yağ, şeker ve hava içermesidir. Gelato mutlaka taze olarak yapılmalı ve tüketilmelidir. Bu nedenle gelatonu raf ömrü 2 ila 3 gündür. Yumuşaklığını koruyabilmesi için gelatonun -12 ila -15 derece arasında muhafaza edilmesi gerekir. Geleneksel yöntemlerle üretilen gelatoda meyve tadının daha fazla alınmasının nedeni daha yoğun ve kıvamlı bir yapıda olmasıdır. Gelato doğal ürünlerin kullanılarak ve el işçiliğiyle yapıldığından aynı zamanda hava da basılmadığından normal dondurmaya göre daha yüksek maliyetli bir üründür. Dondurmanın ana miksinin oluşturulmasında kullanılan toz karışımlara gelato dondurma bazı denilir.  Daha sonra istenilen çeşniler gelato dondurma bazına eklenir ve bu sayede istenilen gelato türüne kavuşulabilir. Gelato dondurma çok az hava içermesinin yanı sıra geleneksel olarak günlük süt, krema ve taze meyvelerin bir araya gelmesiye üretilir. Buna karşın endüstriyel dondurmalarda daha düşük maliyetlere ulaşmak için bol miktarda havayla neredeyse köpürtme denilebilecek uygulamalar gerçekleştirilir. Bunun sonucunda endüstriyel dondurmalar gelato dondurmadan çok daha fazla miktarda havaya sahiptir.

Meyvenin Tadına Bir de Hazz Sorbe Çeşitlerinde Bakın

Meyve suyu püresi ile yapılan sorbe çeşitlerinin içerisinde süt yoktur. Ayrıca yağ içermediğinden sorbenin yağ oranı sıfırdır. Bu özelliği, sorbenin diyet yapan kişilerin bir numaralı tercihi olmasının nedenlerindendir. Ancak sorbe çeşitlerinde bulunan şeker oranı dondurmaya oranla çok daha fazladır. Sorbede süt olmadığı için laktoz alerjisi olan kişiler tarafından da rahatlıkla tüketilebilecek bir tatlıdır. Aynı şekilde gluten içermediğinden çölyak hastaları ve gluten alerjisi oan kişiler için de son derece iyi bir tercihtir. Diğer yandan sorbe çeşitleri hem veganlar hem vejetaryenler tarafından tüketilmeye de uygundur.

%100 sorbe ürünlerde hiçbir şekilde süt ve süt ürünü bulunmamalıdır. Bununla birlikte sorbe yapımı sırasında istenilen dokuyu elde etmek ve başarılı bir sonuç almak tahmin edildiğinden daha zorlayıcı bir süreç olabilir. Limon sorbe en özel sorbe çeşidi olarak kabul edilir. Bunun nedeni limonlu sorbenin yemek geçişlerinde damağın temizlenmesi için tercih edilmesi ve gastronomi açısından son derece önemli bir yere sahip olmasıdır.

Sorbe temelde dondurulmuş meyve püresidir. Mevsim meyveleri, şeker ve su belirli ölçülerle karıştırılır. Limon suyu meyvenin tadının öne çıkarılması için kullanılabilir. Sorbe içerisinde sür bulunmaması nedeniyle teknik olarak dondurma sınıfında sayılmaz. Sorbe son yıllarda ülkemizde giderek artan popülaritesi ve tüketim oranıyla dikkatleri üzerinde toplamayı başaran Hazz ürünleri arasında yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu