Afyon Haber

GASTRONOMİDE BÜYÜK YOL KATETTİK

 

Kaymak, lokum, sucuk, haha ve kaymakl ekmek kadayf denilince ülkemizin akla gelen ilk ehri olan Afyonkarahisar da bu alanda ilk adm 2019 ylnda att ve UNESCO’ya yapt ilk müracaatta gastronomi ehri unvann elde etti.

GASTRONOMDE BÜYÜK YOL KATETTK

       Ülkemizde turizm çeitlilii açsndan son yllarda büyük önem kazanan ‘gastronomi turizmi’ özellikle bu alanda potansiyeli (mutfak zenginlii) olan ehirler için yeni destinasyonlarn da önünü açt.2015 yl sonunda UNESCO’nun gastronomi alannda Yaratc ehirler A’na dahil olan Gaziantep, bu alanda dier ehirler için öncü oldu. Daha sonra ise Hatay, bu aa katlarak gastronomi turizmindeki yerini ald.Kaymak, lokum, sucuk, haha ve kaymakl ekmek kadayf denilince ülkemizin akla gelen ilk ehri olan Afyonkarahisar da bu alanda ilk adm 2019 ylnda att ve UNESCO’ya yapt ilk müracaatta gastronomi ehri unvann elde etti. (31 Ekim 2019)

“YAPACAK DAHA ÇOK MZ GDECEK DAHA ÇOK YOLUMUZ VAR”

          Afyonkarahisar, UNESCO’nun deerlendirmesinde bilinen (mehur) lezzetlerinin yan sra 600’e yakn yöresel yemek çeitlilii ile ön plana çkt. ehirdeki yönetimsel baaryla birlikte, sürdürülebilirlik ve sosyal kalknma noktasnda bavuru aamasnda ortaya konulan hedefler de bu unvann kazanlmasnda etkili oldu.  Bavuru sürecindeki önemli bir nokta da Afyonkarahisar Valilii, Afyonkarahisar Belediyesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odas, l Özel daresi, Zafer Kalknma Ajans, Afyonkarahisar Profesyonel Açlar Dernei ve dier resmi paydalarn bandan sonuna kadar süreci doru ve etkili yönetmesi ile UNESCO nezdinde yürütülen lobi çalmas oldu. Termal, salk, doa ve kongre turizminden sonra gastronomi turizmine de kap aralayan Afyonkarahisar, bandan itibaren ehrin siyasileri, yerel yöneticileri, ilgili sivil toplum kurulular ve esnafyla bu ii sahiplenerek ksa zamanda farkndalk oluturmay baard.

GASTRONOM BRM TANITIM VE PR BÜYÜK ÖNEM VERYOR

         Yaplmas planlanan birçok çalma, 2020 yl banda tüm dünyay etkisi altna alan ve halen devam eden Koranavirüs salgn nedeniyle ertelense de insanlarn daha çok evde kalmay tercih ettii bu dönemde, Afyonkarahisar Belediyesi bünyesinde kurulan Gastronomi Birimi tarafndan yürütülen tantm ve PR çalmalar daha çok öne çkt.Özellikle tüm sosyal medya platformlarnda açlan hesaplarn aktif kullanm ve yazl-görsel medya yaynlar ile Afyonkarahisar mutfa insanlarn hafzalarna kaznmaya balad. Pandemi koullarna göre zaman zaman ünlü youtuber ve gurmeler Afyonkarahisar’a davet edilerek hem yöresel lezzetlerimizin hem de iletmelerimizin tantm yapld. Zafer Haftas’nda, Atatürk’ün Büyük Taarruz emrini verdii Afyonkarahisar-Kocatepe’de çekilen Masterchef Türkiye program milyonlarca kii tarafndan izlendi.

Yine bu süreçte, yöresel lezzetlerin tantm amacyla sosyal medya üzerinden çeitli yarmalar düzenlenerek, Edirne’den Kars’a kadar birçok ehirde, yüzlerce insana; lokum, sucuk, haha, patatesli ekmek, kaymakl ekmek kadayf gibi yöresel lezzetler ulatrld. Ayrca, siyasi ve bürokrasi kanadnda farkndalk ve tantm gerçekletirmek amacyla deiik zamanlarda TBMM’ne, Büyükelçilere, 81 il Valisi ve 81 il Belediye Bakanna içerisinde yöresel ürünlerimizin bulunduu lezzet paketleri gönderildi.

            ENGELSZ GASTRONOM MUTFAI VE TERAP MERKEZ

         En dikkat çekici ve önemli çalmasn sosyal gastronomi alannda ortaya koyan Afyonkarahisar, adeta yeni bir çr att. Afyonkarahisar Belediyesi’nce hazrlanan “Engelsiz Gastronomi Mutfa ve Terapi Merkezi” SOGEP Projesi, Zafer Kalknma Ajans ve Sanayi ve Teknoloji Bakanl tarafndan onayland. Yaklak 2.4 milyon TL bütçeli projeyle ehirde bulunan dezavantajl gruplarn (otizmliler, ortopedik engelliler, down sendromlular vb.) eitim ve istihdamna yönelik engelsiz gastronomi mutfa ve gastroterapi merkezi kurulmas planlanyor.

         Sosyal projelere arlk veren Afyonkarahisar Belediyesi, yine Zafer Kalknma Ajans destekli 1.4 milyon TL bütçeli “Afyon Mutfa Marka Yolunda” TAGDEP Projesi ile u an Gda Kontrol Laboratuvar’nn bulunduu alanda gastronomi soka oluturmay planlyor. Afyonkarahisar Belediyesi tarafndan hazrlanan ve yürütülecek olan bu projeyle halkn da gastronomi ile younlamas hedefleniyor.Yöresel lezzetlerin tantm noktasnda, üretici ile tüketicinin bulutuu fuarlara büyük önem verildi. 2019’un son çeyrei ve 2020 yl içerisinde, stanbul, Ankara, Bursa, Antalya ve Eskiehir’de açlan gda sektöründe önemli potansiyele sahip ulusal ve uluslararas birçok fuara katlm salanarak, yöresel ürünlerimizin tantm yapld. Ayrca, ‘Gastronomi ehri Afyonkarahisar’ algs oluturmak adna Diyarbakr, Bursa ve stanbul’da billboard çalmalar yapld.

GASTRONOM KONAI AÇILII BEKLYOR

        Afyonkarahisar Belediyesi kanalyla yöresel lezzetlerin patent ve tesciline yönelik de çalmalar da yürütülüyor. u ana kadar 36 yöresel lezzetin tesciline yönelik Türk Patent ve Marka Kurumu’na bavuruda bulunulurken, sonuçlanmay bekleyen bu bavurularn ardndan yaplacak yeni bavurularla toplam 99 yöresel lezzetin patent ve tescilinin alnmas planlanyor. Geride kalan iki ylda Afyonkarahisar Patatesli Ekmei, Afyon Kaymakl Ekmek Kadayf ve Afyon Lokumu corafi iaret tescili ile koruma altna alnd. Daha sonra bu ürünleri üreten firmalar denetlenerek, üretim noktasnda kalite ve standart arttrld.

Öte yandan, yöresel lezzetlerin tantm ve tadm noktasnda mihenk ta olacak bir Gastronomi Kona kurmak için yaklak bir yl önce kollar svayan Afyonkarahisar Belediyesi, bu hizmet için belirlenen 112 yllk tarihi bir konan restorasyonunu tamamlad. ç tefriat ve mutfak düzenlemesi devam eden konan pandemi artlar da dikkate alnarak önümüzdeki aylarda tamamlanp hizmete açlmas planlanyor.

UNESCO’ya verilen taahhütlerden biri olan Gastronomi Müzesi için Afyonkarahisar Belediyesi mülkiyetindeki mevcut Kültür ve Sanat Evi’nin hali hazrda gastronomi temal objeler barndran bir katnn, yeniden düzenlenerek kullanlmas planlanyor. Envanter toplama çalmalar devam eden Gastronomi Müzesi’nin ylsonuna kadar tamamlanmas hedefleniyor. Buna ek olarak, bölgedeki turizm potansiyelini arttrmak amacyla turizm açsndan önemli bir yere sahip olan Millet Hamam’nn hem hamam müzesi hem de kahvalt evi olarak kullanlmas noktasnda balatlan çalmalar son aamaya geldi.

GASTRONOM EHRLER ARASINDA BR LK

Gastronomi ehirleri arasnda yaplmayan yapma ve tarihe iz brakacak bir çalma gerçekletirmek adna Afyonkarahisar Belediyesi tarafndan Hazine ve Maliye Bakanl Darphane ve Damga Matbaas Genel Müdürlüü’ne özel seri, sertifikal ‘Gastronomi ehri Afyonkarahisar Hatra Paralar’ bastrld. 300 adet gümü üzeri altn kaplama, 300 adet gümü ve 1000 adet bronzdan oluan hatra paralarn, ehir tantmna büyük katk salamas hedefleniyor.

Sonuç itibariyle; gastronomi turizmine büyük önem veren ve bu ii ehirdeki markalama çalmalarnn merkezine alan Afyonkarahisar, bata termal olmak üzere geçmiten süre gelen tüm turizm deneyimlerini gastronomi ile entegre ederek hem yerel hem de ulusal bir kalknma hedefliyor. Konum itibariyle birçok ehrin geçi noktasnda olma avantajn da kullanarak, geçerken uranlan ya da mola verilen bir ehir deil, özellikle uranlan bir ehir imaj oluturmak istiyor.         

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu