Dünya

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan İran’a resmi ziyaret

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret kapsamında bulunduğu Tahran’da İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile ortak basın toplantısı düzenledi.

ANKARA (İGFA) – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran'a resmi bir ziyaret düzenledi. İrana yönelik tek taraflı yaptırımların kalkması gerektiğini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, İran'daki mevkidaşı ile Tahran'da yaptığı ortak toplantıda, Viyana'da görüşmelerin tekrar başlayacak olmasından mutluluk duyduğunu söyledi.

Görüşmelerin olumlu neticelenmesi sadece ekonomik ilişkiler bakımından değil, bölgenin istikrarı bakımından da önemli olacağını belirten Çavuşoğlu, “Suriye'de siyasi çözüm için çalışmaya devam etmemiz lazım. Irak, ikimizin de komşusu. Körfez'de gelişmeler var. Yemen'deki problem devam ediyor. Güney Kafkasya'nın istikrarı için başta 3+3 formatı olmak üzere bu konularda İran'la yakın çalışma arzusu içindeyiz” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Afganistan'daki şu anki durumdan da endişe duyduklarını belirterek, “İnsani kriz bir taraftan ekonomik sıkıntı diğer taraftan zorluklar var. Kapsayıcı, herkesi kucaklayan bir hükümetin kurulması arzumuz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu