Türkiye

Azerbaycan’ın milli şairi Nizami Gencevi Bursa’da anıldı

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin milli şairleri arasında yer alan Nizami Gencevi doğumunun 880. Yıldönümünde Bursa Uludağ Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen kongre ile anıldı.

BURSA (İGFA) – Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından 2021 yılının Nizami Genceri yılı ilan edilmesi münasebetiyle Bursa Uludağ Üniversitesi’nde uluslararası bir kongre düzenlendi. Azerbaycan- Kıbrıs Dostluk Cemiyeti tarafından organize edilen programa Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, T.C. Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu ÜyesiProf. Dr. Aygün Attar, Azerbaycan MilletvekiliProf. Dr. RafaelHüseynov, Türk ve Azerbaycanlı yetkililer ile akademisyenler katıldı.

Kongrenin açılış töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türk milletinin Anadolu ve Kafkaslar başta olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarında bin yıldır varlığını sürdürdüğüne işaret etti. Millet olarak istiklal ve istikbal mücadelesi verildiğine herkesin şahitlik ettiğini söyleyen Belediye Başkanı Alinur Aktaş; “Bu vesile ile en son Karabağ’da şehit olan kardeşlerimiz başta olmak üzere varlık mücadelemiz içerisinde canlarını feda eden tüm şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Hiçbir vakit nereden geldiğimizi ve neden geldiğimizi unutmadık, unutmayacağız” diye konuştu.

AKTAŞ: AYNI DİLİ KONUŞAN KARDEŞLERİZ

Medeniyetlerin buluşma ve kaynaşma noktası olan Anadolu’nun her adımında bir tarih yattığını vurgulayan Alinur Aktaş, bu toprakların insanlık tarihinin en önemli kısmına şahitlik ettiğini belirtti. Türk milletinin dünya genelinde milyonlarca kardeşi bulunduğunu aktaran Aktaş; “Aynı dili konuşan ve benzeri şeyleri söyleyen milyonlarca kardeşiz. Deyim yerindeyse hamurumuz aynı coğrafyada yoğruldu. Dilimizi, tarihimizi, kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi gittiğimiz her yere taşıyarak dünyanın ortak değerleri arasına kattık. Bugün de önemli bir değeri anmak ve anlamak için bir araya geldik. Doğumunun 880. yılında düzenlenen program ile büyük mütefekkir Nizami Gencevi’yi ve onun eserlerini daha iyi anlamış olacağız. Tüm katılımcılara ve etkinliğe emeği bulunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ise üniversite olarak böylesine önemli bir programa ev sahipliği yaptıkları için mutluluk duyduklarını aktardı. Konuşmasında Bursa Uludağ Üniversitesi hakkında kısa bilgilere de yer veren Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz; “Bursa, Osmanlı ve Türk-İslam medeniyetinin hayat bulduğu güzide bir şehrimiz. Üniversitemiz de bu şehrimizde 1975 yılında kurulan ilk yüksek eğitim kurumudur. Türkiye’nin en yoğun ve önemli üniversiteleri arasında yer alıyoruz. Her yıl 10 bin civarında mezun veriyoruz. YÖK’ün yaptığı yeni yapılanma ile 4 yıldır Araştırma Üniversiteleri arasında yer alıyoruz. Türk ve Türkiye dostu ülkelerdeki gençlerin eğitim imkânı bulduğu bir üniversiteyiz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu