Siyaset

Şahin’den Soylu’ya: ‘Hiçbir mazeret vatandaşa uygulanan şiddeti meşru kılmaz’

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, partisinin genel merkezinde yaptığı basın açıklamasında Babacan’ın bu hafta yapacağı görüşme turuna ilişkin bilgi verdi.

ANKARA (İGFA)- Altı siyasi partinin (DEVA Partisi, CHP, DP, GP, İyi Parti, Saadet Partisi) genel başkanları 27 Mart Pazar günü DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın ev sahipliğinde yeniden buluşacak. Babacan, liderler zirvesinden önce tüm genel başkanlarla tek tek biraraya gelecek.

Şahin’in gündeminde ayrıca kolluk güçlerinin Adana’da Furkan Vakfı üyelerine şiddet uyguladığı görüntüler vardı. Şahin şu ifadeleri kullandı:“Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’i tanıtım töreninin hemen ardından verdiği bir demeçte, bir sonraki buluşmaya Mart ayında ev sahipliği yapacağını açıklamıştı. Yine 8 Mart akşamı yaptığı bir açıklamada, altı siyasi partinin genel başkanının 27 Mart’ta buluşacağını kamuoyuna bir kez daha duyurmuştu. Bu kapsamda bu hafta oldukça yoğun bir görüşme trafiğine sahne olacak.”

“GÖRÜNTÜLER İŞKENCECİLERİ CESARETLENDİREN POLİTİKALARI ORTAYA KOYDU”

Şahin ayrıca Adana’da Furkan Vakfı üyelerine uygulanan işkence görüntülerine tepki gösterdi. Şahin şunları söyledi: “Dün akşam sosyal medyaya düşen dehşet verici görüntüler hepimizi derinden yaraladı. Adana’daki bazı polislerin vatandaşlarımıza sokak ortasında işkence uyguladığını gördük. Öncelikle bu şiddetin mağduru olan Furkan Vakfı’na geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Şiddet uygulayan memurları kesin bir şekilde kınıyorum. Bu görüntüler, iktidar partisinin işkencecileri cesaretlendiren politikalarını bir kez daha ortaya koymuştur.”

“HUKUKSUZ UYGULAMALAR MÜNFERİT DEĞİLDİR”

“Sayın İçişleri Bakanı’nın ‘Tüm tahrik, hakaret ve istismara rağmen orantısız güç uygulamak, bizim yöntemimiz olmamalı idi’ açıklaması son derece talihsiz ve vahimdir. Sayın Bakan’ın emri altındaki kimi polis memurları vatandaşa işkence uygulamış, Sayın Bakan da bu olay nedeniyle vatandaşımızı suçlamıştır.  Sayın Bakan bilmelidir ki; hukuk devletinde hiçbir mazeret, vatandaşa uygulanan şiddeti meşru kılmaz.” diyen Şahin, “Bu görüntüleri ‘münferit hadise’ olarak nitelemek, yapılanları basite indirgemektir. Bu hukuksuz uygulamalar münferit değil, ülkemizde son yıllarda işkencenin, kötü muamelenin ve hukuksuzluğun kurumsallaştığını bize göstermektedir. Tüm bu görüntüler, Türkiye’yi hukuk devleti haline getirme çabamızın ehemmiyetini ve aciliyetini bir kez daha ispatlamıştır.

Bu görüntüleri ‘münferit hadise’ olarak nitelemek, yapılanları basite indirgemektir. Bu hukuksuz uygulamalar münferit değil, ülkemizde son yıllarda işkencenin, kötü muamelenin ve hukuksuzluğun kurumsallaştığını bize göstermektedir. Tüm bu görüntüler, Türkiye’yi hukuk devleti haline getirme çabamızın ehemmiyetini ve aciliyetini bir kez daha ispatlamıştır.Google’a girip ‘Böbreğimi satmak istiyorum’ yazanların oranı son bir yılda yüzde 400 arttı. Bu durum hayret ve kaygı vericidir. Google’a ‘Böbreğimi satmak istiyorum’ diye yazdığınızda karşınıza çıkan doğru cevap; vatandaşı yoksullaştıran zorbalıktır, kötü yönetimdir. İnsanı kendi bedeninden feragat etmeye zorlayan bu zorbalığa daha fazla izin vermeyeceğiz.” dedi. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu