Sivil Toplum

ALKİN, AFYONKARAHİSAR İŞ DÜNYASI İLE BİR ARAYA GELDİ Altınbaş Ün…

ALKİN, AFYONKARAHİSAR İŞ DÜNYASI İLE BİR ARAYA GELDİ
Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi, ekonomist ve yazar Prof. Dr. Emre Alkin, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda iş insanları ve sanayicilerle bir araya gelerek ekonomi hakkında öngörülerini paylaştı.

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi, ekonomist ve yazar Prof. Dr. Emre Alkin, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda “Afyonkarahisar Ekonomi Konferansı”nda, iş dünyası ile bir araya geldi. Konferansa ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Çay Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kaygısız, TOBB Afyonkarahisar Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Mustafa Özkan, Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Sayın ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri, TOBB Afyonkarahisar Kadın ve Genç Girişimciler Kurulları üyeleri, Meslek Komiteleri’nin üyeleri, çok sayıda iş insanı ve sanayici katıldı.
Konferansın açılış konuşmasını yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Biz ATSO KOBİ Akademisi etkinlik takvimimizi açıkladık. Bugünkü Afyonkarahisar Ekonomi Konferansımız da bu etkinlik takvimi içinde yer alıyor. Bu yıl, her ay en az iki adet olmak üzere 30’a yakın eğitim ve seminer düzenlemeyi planlıyoruz. Eğitimlerimiz, üyelerimizin talepleri doğrultusunda gerçekleşiyor. Değerli dostum Emre Alkin Hocamız, bizi kırmadı, Odamız’a geldi. Bugün bize ekonomi hakkındaki öngörülerini anlatacak. Kendisine şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.
Serteser’in ardından kürsüye gelen Prof. Dr. Emre Alkin, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın misafirperverliği için teşekkür ederek sözlerine başladı. Alkin, “Türkiye, 2018’in Ağustos ayından sonra yaşadığı kötü dönemi atlatıyor. Türkiye toparlanıyor. 2019’un ilk iki çeyreği kötü geçti, ama sonrasında toparlanma hissedildi. 2020 için umutlarımı koruyorum” dedi.
İş insanları ve sanayicilerin Türkiye’nin ekonomisinin gelişmesi için önemli gayretler gösterdiğinin altını çizen Alkin, salondaki iş dünyası temsilcilerine seslenerek “Sanayi üretimi toparlandı. Allah sizden razı olsun. Türkiye’nin gülen yüzü oldunuz” diye konuştu.
Çin’den dünyaya yayılan Koronavirüs’ün Nisan ayına kadar etkisini yitirmemesi hâlinde dünya ekonomisinin bu salgından olumsuz yönde etkileneceğini belirten Alkin, “Günümüzde kriz gelişmekte olan ülkelerden değil, gelişmiş ülkelerden gelecek. Çin, bizim rakibimiz; ama aynı zamanda ayakta durmasından faydalanacağımız bir ülke. Ülkemizin ekonomisi hakkındaki öngörülerim, aslında Yeni Ekonomi Programı ile örtüşüyor. 2020 yılı büyüme rakamı tahminim yüzde 4-yüzde 5 arasında. İşsizlik öngörüm, yüzde 11-12 arasında. Enflasyon, şu andaki duruma göre yüzde 10,5-11,5 arası olur. Ancak bir parantez var. Koronavirüs, etkisini devam ettirirse dünyada yaşanacak küçülme, bizim de büyüme, enflasyon, işsizlik gibi hedeflerimizi etkileyecektir” yorumunu yaptı.
Üniversite-sanayi işbirliğinin üzerinde hassasiyetle durulması gerektiğini kaydeden Alkin, “Bir Türk bilim insanı 5G teknolojisi hakkında bir buluş yaptı. Bu buluş sayesinde sağlık harcamalarının 5G teknolojisi kullanılarak düşürülmesi planlanıyor. Dolayısıyla üniversite-sanayi işbirliğini önemsememiz gerekiyor. Sizden ricam, ‘Ar-Ge’ hakkında yoğunlaşan bilim insanları ile çalışmanızdır” ifadelerini kullandı.
“Türkiye’de 574 bin sosyal medya fenomeni var” diyen Alkin, “Bu sosyal medya fenomenlerinin çoğu 18 yaşının altında, anne ve babalarına para kazandırıyorlar. Gençler ekonomiye ve hayata çok farklı bakıyor. Meselâ bir bankacı olup da bankacılık yapmak yerine plates salonu açanlar var. Gençler, iş yerlerinde iş ile ilgili düşüncelerini özgürce söylemek ve uygulamak istiyor. Ekonomi üzerinde düşünürken gençleri de anlamamız gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.
Alkin, “Türk halkı çözüm odaklıdır. Otoriteyi sever, umutludur, pozitiftir. Güçlükleri yenmesini bilir. Dolayısıyla umudumuzu koruyoruz” dedi. Alkin, konuşmasını şu sözlerle bitirdi:
“Ekonomide itibar çok önemlidir. Afyonkarahisar da itibarlı bir şehir. Ben İstanbul’da döndüğümde Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nı ve Afyon Kocatepe Üniversitesi’ni öveceğim. Çünkü hem Ticaret ve Sanayi Odamız, hem Üniversitemiz gurur duyulacak işlere imza atmış. Hepinize çok teşekkür ediyorum.”
Öte yandan, konferanstan önce ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci ile Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Prof. Dr. Emre Alkin’e Afyon Mermeri’nden yapılmış gemi-saat hediye etti.


Okumuş olduğunuz bu haber Afyonkarahisar Ticaret Odası sayfasından alınmaktadır. Atso, afyonhaber, afyonhaberim, afyon haber, afyon haberleri,.Afyon son dakika

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu