Ekonomi

Afyon’da Yüzde 75 Hibe Destekli Tohum Dağıtımı Gerçekleştirildi – EKONOMİ

Tarım ve Orman Bakanlığı olarak, “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime kazandırılması hedefiyle, proje kapsamında belirlenen 21 ilden biri olan İlimizde fasulye ve yağlık ayçiçeği tohumlarının üreticilerimize %75 hibeli olarak dağıtılması planlanmıştır.

Bitkisel üretimin devamlılığı ve gıda arz güvencesini sağlamanın önümüzdeki dönem için büyük önem taşıdığını belirten Sayın Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin talimatları doğrultusunda alınan tedbirler çerçevesinde kuru fasulye tohumları üreticilerimize %75 hibeli olarak dağıtıldı. Yağlık ayçiçeği tohumlarının dağıtımı da aynı şekilde önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecektir.

Proje, bitkisel üretimin geliştirilmesi ve Ülkemizin ihtiyacı olan ürünlerin üretilmesi bakımından büyük öneme sahiptir. Bu kapsamda üretimin kesintiye uğramaması ve işlenebilirliği mümkün olan tüm arazilerin değerlendirilmesi açısından ilimiz üreticilerine toplamda 30 ton kuru fasulye tohumunun dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Yağlık ayçiçeği tohumunun da dağıtılmasıyla ilimizde tohum dağıtım işlemi tamamlanacaktır. Tohum bedellerinin % 75’i hibe, % 25’i ise çiftçi katkısı ile karşılanacaktır.

Bu proje ile ülkemiz için, hububat, baklagiller ve yağlı tohumlu bitkiler gibi stratejik ürünlerde rekolte artışının sağlanması, hemde üreticilerimizin bu dönemde üretime yönlendirilmesi, dolayısı ile da tarım arazilerinin etkin şekilde kullanılmasıyla tarımsal üretimin artırılması hedeflenmektedir.


Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu