Eğitim

Afyon Kocatepe Üniversitesi Finallere kaldı – Eğitim

24 Eylül 2020 – 18:07 – Güncelleme: 24 Eylül 2020 – 18:09

Yarışma teknofest tarafından düzenlendi. 23 değişik yarışma kategorisinden biri olan Roket Yarışması’na katılan AKÜ Kirkor Divarcı Roket Takımı, başvuru yapan 512 takım arasından önce 90 takım arasına kaldı; ardından da ön rapor ve hazırlık süreçlerini tamamlayarak Aksaray’da montaj ve fırlatma finaline davet edilen 45 takım arasına girdi. AKÜ Kirkor Divarcı Roket Takımı, finalde 2400 metrenin üzerinde bir uçuşa imza atarak başarılı takımlar arasında yer aldı.

İHA TAKIMI

5.TÜBİTAK Uluslararası İHA Yarışması’na katılan K.A.O.S Takımı ise yarışmada yer alan 336 takım arasından 115 arasına girerek finalde mücadele etme hakkı kazandı; finalde ise 115 takım arasından ilk 32 takım içinde yer aldı. K.A.O.S Takımı, finaldeki ilk görev olan “otonom (pilot kontrolü olmadan) uçuş” görevini başarıyla yerine getirdi.

ELEKTRİKLİ ARAÇ TAKIMI

16.TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’na katılan Akümobil Takımı ise, tasarladığı elektrikli araçla 117 takım arasından ilk 15 takım arasına girdi. Araç,  ana kategoride 2 elektronik ekipmandan batarya yönetim sistemi ve yerleşik şarj ünitesi, alt kategoride ise araç kontrol sistemi ve telemetri sistemi ile TÜBİTAK tarafından yerli tasarım olarak kabul edildi.

KARAKAŞ VE SERTESER’E TEŞEKKÜR

Afyonkarahisar’ı ulusal yarışmalarda temsil eden Kirkor Divarcı Roket Takımı, K.A.O.S Takımı ve Akümobil Takımı öğrencileri ve akademik danışmanları, bu yıl kazanılan tecrübeler ile önümüzdeki yıllardaki yarışmalarda daha çok başarı elde edeceklerini belirterek “Bu yıl bizlere destek veren Afyon Kocatepe Üniversitemiz’in Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Karakaş ile Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hüsnü Serteser’e, Karakaş nezdinde Afyon Kocatepe Üniversitesi’ne, Serteser nezdinde ATSO’ya çok teşekkür ederiz” dedi.

SERTESER TEBRİK ETTİ

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser de öğrencileri tebrik ederek “Afyon Kocatepe Üniversitesi öğrencilerinin başarıları ile gurur duyduk. Teknofest ve TÜBİTAK yarışmalarında finallere kalarak ilimizi en güzel şekilde temsil eden takımlardaki öğrencilerimizi, akademik danışmanlarımızı, takımlara bu yolu açan ve her zaman destek olan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.


Eğitim Haberleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu