Afyon Haber

Afray ve Yüksek Hızlı Tren ile ulaşım hızlanacak! – Afyon Haber

TCDD 7.Bölge Müdürü Adem Sivri, Başkan Mehmet Zeybek üç boyutlu animasyon videosu ile sunum yaptı. Yüksek Hızlı Tren ile entegre edilen AFRAY, gelen yolcuların Ali Çetinkaya Garı ile şehir merkezine ulaşımlarını daha hızlı hale getirecek. 7. Bölge Müdürü Sivri, proje ile alakalı sondaj ve etüt çalışmalarının sona erdiğini belirtti.
 
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Ahmet Necdet Sezer Kampüsü’nde (ANS) eğitim gören öğrencilerin şehir içerisine ulaşımını kolaylaştıran AFRAY hemde Erenler, Karşıyaka, Yeşilyurt ve Ali Çetinkaya mahallelerinden de geçerek şehir içi ulaşımın rahatlamasına önemli katkıda bulunacak. AKÜ ilk sırada olmak üzere Erenler, Karşıyaka, Yeşilyurt ve Ali Çetinkaya mahallelerinden AFRAY’ı kullanan yurttaşlar Ali Çetinkaya garında şehir merkezine nostalji tramvayı ile ulaşacaklar.
 
€YHT İLE GELEN YOLCULARI MERKEZE AFRAY’LA TAŞIYACAĞIZ”
 
AFRAY projesinin 2021 yılı yatırım programına girmesinin planlandığını belirten Başkanımız Zeybek, projenin en kısa bir süre içinde tamamlanmış olarak yurtdaşın hizmetine sunulacağı söyledi.  AFRAY’ın yapımı ile alakalı olarak iş bölümü yapıldığını dile getiren Zeybek, “İstasyonları belediye olarak biz, diğer aksamı da devlet demir yollarımız gerçekleştirecekti. Proje ihalesi yapıldığı ve projeyi alan firma bizlere geride bıraktığımız ay bir sunum yaptı. Sunumun ardından ilgili kamu kurum ve kuruluşlarla istişare toplantısı gerçekleştirdik. Yapılan hat Afyon-Gazlıgöl ve Eskişehir demir yolu hattına paralel olarak düşünülmüştü. Çünkü öğrencinin üniversiteye yürüme mesafesi fazla olacağı için yeni bir güzergah belirlendi. Yurtlar bölgesinden üniversitenin önüne bir hat çekilmesi ve iki durak yapmak şartıyla yüksek hızlı tren hattına bir bağlantı gerçekleşirse çok daha verimli olacağını hesap ettik. Güzergahla ilgili proje tadilatına gidildi. 7. Bölge Müdürlüğümüz genel müdürlüğe proje tadilatını sundu ve ilgili proje firması da bunu gerçekleştirdi. Şuanda da istediğimiz tarzda ve herkezin kabullendiği bir güzergah belirlendi” dedi.
 
€ŞEHRİMİZİN GELİŞMESİ İÇİN ÇOK GÜZEL BİR PROJE”
 
Üniversitede öğrenim gören öğrencilerin rahatlıkla kullanacakları güzergahın oluştuğuna dikkati çeken Başkanımız Zeybek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Yüksek Hızlı Tren istasyonuna gelen misafirlerimizin merkezle bağlantısını Banliyö hattı ile gerçekleştirmiş olacağız. Bizde istasyona kadar gelen misafirlerimizi ve ziyaretçilerimizi Nostaljik tramvay ile merkeze taşımayı amaçlıyoruz. Şehrimizin gelişmesi için çok güzel bir proje. Afyonkarahisar’ımıza hayırlı uğurlu olsun


Afyon Kent Haber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu